خرید طلا, طلا و جواهر, نگهداری طلا

تغییر رنگ طلا

تبدیل طلای زرد به طلای سفید

امروزه خرید طلای سفید طرفداران بیشتری نسبت به خرید طلای زرد دارد و بسیاری از افراد برای تبدیل طلای زرد به طلای سفید به طلا فروشی‌ها مراجعه می‌کنند. خرید طلای زرد و یا سفید کاملا سلیقه‌ای می‌باشد و مشتری‌ها هنگامی که از طلای خود خسته شدند می‌توانند به تغییر رنگ طلا خود بپردازند و تنوعی را در آن ایجاد نمایند.

تغییر رنگ طلا

نحوه تغییر دادن رنگ کدر طلا

تبدیل طلای زرد به طلای سفید

همانطور که می‌دانید برای مقاوم شدن طلا از فلزاتی همچون مس و نیکل استفاده می‌شود. که استفاده از این آلیاژها باعث تغییر رنگ در طلا می‌شوند. به طور کلی طلای سفید از ازش بیشتری نسبت به طلای زرد برخوردار است. برای ساخت آن از آلیاژهایی همچون مانند پالادیوم و نیکل استفاده می‌شود.

هنگامی که از نیکل و پالادیوم برای سفید کردن طلا استفاده می‌کنند، برای براق کردن و سفید کردن کامل طلا از روکش ردیوم استفاده می‌شود. بررسی دقیق این فلز را در پیش داریم.

نحوه سفید کردن طلای زرد

معمولا تبدیل طلای زرد به طلای سفید در کارگاه‌های طلا سازی و یا کارگاه‌های تعمیر طلا صورت می‌گیرد. تبدیل طلای خام به رنگ سفید با تبدیل جواهرات ساخته شده بسیار متفاوت می‌باشد. در ادامه به روند سفید کردن طلای خام و طلای ساخته شده می‌پردازیم:

سفید کردن طلای زرد

نحوه سفید کردن طلای زرد

سفید کردن طلای خام

برای سفید کردن طلای خام در کارگاه‌های طلا سازی با ذوب کردن طلا در دمای بالای 1064درجه سانتی گراد و استفاده از آلیاژ فلزی مانند نیکا و پالادیوم صورت می‌گیرد.

سفید کردن طلا و جواهرات ساخته شده

سفید کردن طلا و جواهرات ساخته شده با طلای خام بسیار متفاوت می‌باشد. در این روش طلا را با محلولی از پالادیوم و یا رادیوم غوطه ور می‌کنند. سپس برای براق کردن طلا و سفید کردن کامل آن از فلز ردیوم استفاده می‌شود.

بررسی و معرفی روکش ردیوم

همانطور که اشاره شد طلای سفید از ارزش بالاتری نسبت به طلای زرد برخوردار است. زیرا برای سفید کردن طلا از فلزی به نام ردیوم استفاده شده است. این فلز جزو یکی از کمیاب ترین فلزها و از خانواده پلاتینیوم می‌باشد.

آبکاری ردیوم در صنعت طلا سازی بسیار مرسوم و پر استفاده است. از ردیوم برای جلوگیری از اکسیداسیون شدن و کدر شدن طلا استفاده می‌کنند. این عمل به دست یک طلا ساز می‌تواند انجام بشود.

دوام روکش ردیوم چقدر است؟

ردیوم یک نوع آبکاری طلا می‌باشد که عمر و دوام آن همیشگی نیست و پس از گذشت مدتی این آبکاری از روی سطح طلای شما پاک می‌شود و از بین می‌رود. قرار گرفتن طلا با آب و موارد شوینده می‌تواند به مرور زمان باعث خورد شدن و از بین رفتن فلز ردیوم بشود که اکثرا در انگشترها به دلیل استفاده متداول این اتفاق بیشتر مشاهده می‌شود.

به زور متوسط آبکاری ردیوم در انگشتر ها و حلقه‌ها حدود 3 الی 5 سال ماندگار است. می‌توانید پس از پا شدن ردیوم، اقدام به سفید سازی مجدد طلای خود بکنید.

دوام روکش ردیوم

مدت ماندگاری روکش ردیوم

نحوه از بین بردن روکش ردویم

ممکن است از رنگ سفید طلای خود خسته شده باشید و یا دوست داشته باید تا تغییر رنگ در طلای خود ایجاد کنید و آن را به رنگ اولیه خود بازگردانید، در این صورت می‌توانید به یک طلا ساز مراجعه کنید و با پولیش کردن و تراشکاری توسط طلاساز تمام ردیوم موجود بر روی طلای خود را از بین ببرید. باید توجه داشته باشید که پس از انجام این کار طلای خود را خیلی پولیش نکنید. زیرا ممکن است طلای شما ترک بردارد و یا شکسته بشود.

معایب تبدیل طلای زرد به طلای سفید

تبدیل طلای زرد به طلای سفید از چالش های بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. ممکن است در هنگام سفید کردن طلا به مشکلات زیادی مانند موارد زیر برخورد کنید:

 • شکسته شدن طلا
 • سفید نشدن کامل طلا با روکش ردیوم
 • رفتن رنگ طلا به مرور زمان
 • تراشیده شدن طلا
تغییر رنگ طلا

معایب تغییر رنگ طلا

انتخاب رنگ طلا بر حسب پوست

برای اقدام کردن تبدیل طلای زرد به طلای سفید بهتر است ابتدا رنگ مناسب طلا برای رنگ پوست خود را بررسی نمایید و سپس اقدام به انجام این کار کنید، اکثرا جواهرات تیره برای افرادی که دارای رنگ پوست روشن هستند مناسب نمی‌باشد. ولی افرادی که رنگ پوست آن‌ها تیره است می‌توانند از رنگ‌های روشن و تیره طلا استفاده نمایند.

نحوه تمیز کردن طلای آبکاری شده

برای اینکه طلای آبکاری شده به مرور زمان رنگ سفید خود را از دست می‌دهد بهتر برای تمیز کردن آن احتیاط کنید و با استفاده از آب و صابون آن را تمیز نمایید. ابتدا باید طلای خود را با آب گرم و صابون با استفاده از مسواک به آرامی تمیز نمایید. سپس با استفاده از یک حوله به خشک کردن آن بپردازید.

تمیز کزدن طلای آبکاری شده

روش های تمیز کزدن طلای آبکاری شده

سوالات متداول تبدیل طلای زرد به طلای سفید

 1. تبدیل طلای زرد به طلای سفید چگونه است؟
  برای سفید کردن طلای زرد به سفید باید به کارگاه‌های طلا سازی یا تعمیر طلا مراجعه نمایید و با استفاده از روکش ردیوم طلای زرد خود را تبدیل به طلای سفید کنید.
 2. دوام روکش سفید یا رادیوم طلا چقدر است؟
  دوام و عمر روکش ردیوم دائمی نمی‌باشد و ممکن از پس از چند سال و به مرور زمان رنگ خود را از دست بدهد، به طور کلی روکش ردیوم یه حلقه طلا پس از گذشت 3 الی چهار سال ممکن است از بین برود.
 3. تفاوت سفید کردن طلای خام با طلای ساخته شده چه می‌باشد؟
  برای سفید کردن طلای خام باید طلا در کارگاه‌های ساخت طلا ذوب بشود و با آلیاژهایی مانند نیکل و پالادیوم ترکیب بشود ولی در طلاهای ساخته شده سفید کردن طلا با استفاده از فلز ردیوم انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.