خرید طلا, خرید کادو

مفهوم نماد گل در زیورآلات طلا و جواهر چیست؟

نماد گل در زیورآلات طلانماد گل در زیورآلات طلا

نماد گل در زیورآلات طلا جزو محبوب ترین طرح های می باشد؛ که معمولا توسط برند ها و طراحان بسیاری از موارد مورد توجه قرار می گیرد. نماد گل در زیورآلات طلا در اوایل سال  میلادی 1830 با هدف نمایش دوستی، عشق و ازدواج مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از نماد گل که طبیعت به ما هدیه داده است؛ می تواند لطافت و انرژی سرشار آن را به زندگی شما بیاورد.

تاریخچه حضور پیدا کردن گل در جواهرات

از دوران گرجستان تا به کنون نماد گل در زیورآلات طلا محبوب بوده و الهام بخش طراحان بوده است. در اواخر دوره گرجستان که حدود سال 1853 قمری می شود، نقوش گل برای طراحی انگشتر طلا بسیار محبوب شد. پس از آن در دوره ویکتوریا طراحی جواهرات با جزئیات پیچیده تری انجام می شد.

نماد گل در جواهرات

تاریخچه نماد گل در جواهرات

در دوره ویکتوریا هنرمندان سعی می کردند با نگاهی واقع گرایانه و با الهام گرفتن از طبیعت دست به تولید زیورآلات طلا بزنند. در آن زمان طرح های شاخ و برگ و گیاهان گلدار بسیار محبوب شده بود. گل ها متفاوت پیام های ویژه ای از عشق و احساسات را منتقل می کنند.

 آداب و خرافات در رابطه با تعداد و رنگ گل ها

قوانین و خرافاتی در ارتباط با تعداد و رنگ گل هایی که به یک فرد هدیه داده می شود؛ وجود دارد. اگر برخی این باورها خرافات هستند؛ اما دانستن آنها می تواند به انتخاب شما کمک کند. به عنوان مثال دادن 13 گل مناسب نمی باشد.

رنگ گل ها نیز تفسیر متفاوتی دارد. هدیه دادن گردنبند طلا با گل قرمز نشان دهنده عشق و گل سفید نماد پاکی است. به همین خاطر اگر به دنبال هدیه دادن طلا به دوستتان هستید بهتر است به سراغ گل با رنگ زرد، سفید و آبی بروید. گل با طلای زرد نشان دهنده گرما و صمیمیت است.

نماد گل سوسن در جواهرات و طلا

در دوران باستان معمولا از نماد گل سوسن بر روی سپرها و اشیاء سلطنتی استفاده می شده است. این گل نمادی مهم در قرن 12  و به ویژه پادشاه لوئی بوده است. در گذشته از این گل در بین النهرین و بابل باستان به عنوان یک عنصر تزئینی مورد استفاده قرار می گرفته است.

اما معنای نماد گل در زیورآلات طلا  با طرح سوسن وفاداری، قدرت، عزت و حاکمیت است. همچنین این گل نمادی از پاکی روح و جسم می باشد. کیمیاگران و ادیان مختلف از گل سوسن به عنوان نمادی خاص یاد می کنند.

زیورآلات با طرح گل

زیورآلات طلا با طرح گل رز

سمبل گل نیلوفر در سرویس های طلا

گل نیلوفر آبی نماد معنویت، مقدس بودن و خلوص می باشد. این گل هشت گلبرگ دارد که نمایانگر 8 جهت فضای جهان می باشد. یک معانی دیگر وجود دارد؛ که در آن گفته می شود اسطوره های یونانی، گل هی نیلوفر آبی می خوردند تا به آنها قدرت بدهد.

گل نیلوفر آبی در زمان تاریکی برکه متولد می شود. سپس رشد می کند تا به سطح برکه برسد. وقتی به سطح برکه می رسد بدون تماس پیدا کردن با آب باز می شود. به همین خاطر در فرهنگ شرقی، گل نیلوفر را نماد تولد دوباره و قدرت می دانند.

در آیین بودا، خدایان بر روی گل نیلوفر می نشستند. در آیین هندو نیز گل نیلوفر آبی از ناف ویشنو خارج می شود، به همین خاطر برای آنها نیز حائز اهمیت است. از دیدگاه فرهنگی گل نیلوفر آبی نماد صلح و خرد نیز می باشد.

مفهوم سمبل گل در زیورآلات طلایی

نماد گل در جواهرات به صورت های مختلفی تفسیر می شود. برخی از این نماد ها عبارتند از:

 • گل رز قرمز رنگ نماد اشتیاق شور و عشق می باشد.
 • گل میخک صورتی سمبل عشق مادر به فرزندان است
 • گل آفتابگردان نماد قدرت، دستیابی به اهداف می باشد..
 • گل میخک قرمز به معنای دوستی و عشق و ل میخک سفید نماد وفاداری است.
 •  گل رز سفید به معنای وفاداری، شیرینی، بی گناهی، رمانتیسم و خلوص می باشد.
سمبل گل در زیورآلات

سمبل گل در زیورآلات طلا

نماد سمبل گل در حلقه و رینگ

بطور کلی نماد گل در جواهرات سمبلی از عشق و دوست داشتن می شود. گل نیز نشان دهنده زیبایی طبیعت نیز می باشد. البته هر گل معنای خاصی نیز دارد. لاله و گل سرخ سمبل عشق و نیلوفر نشانه پاکی و معصومیت می باشد.

گل بنفشه نماد ایمان و گل لیلی نماد خوشبختی است. برای نشان دادن عشق جاودان از گل شکوفه نارنجی استفاده می شود و برا نشان دادن عشق شیرین از گل یاس استفاده می شود.  برای هدیه دادن به دوستتان گل یاس بنفش، گل مینا، لوتوس که نمادی از پاکی و جوانی هستند، مناسب می باشد.

سخن پایانی

نماد گل در زیورآلات طلا یکی از ترند های محبوب می باشد. شما میتوانید سرویس طلا، انگشتر، گردنبند، دستبند و… را با هر مدل گل دلخواهی را که دوست دارید در سایت جواهری جلوه انتخاب کرده و خریداری کنید.

سوالات متداول درباره نماد گل در زیورآلات طلا
 1. مفهوم رنگ سفید در زیورآلات طلا چیست؟
  به طور کلی رنگ سفید در زیورآلات طلا نماد پاکی، بی گناهی و وفاداری می باشد.
 2. جواهرات با گل مرواریدی چه معنایی دارند؟
  برای نشان دادن خوش بینی، بیگناهی و سادگی کودکان از جواهرات با گل های مرواریدی استفاده می شود.
 3. کدام گل ها مناسب هدیه دادن به همسر می باشند؟
  گل لاله، گل رز سرخ، شکوفه های نارنجی، گل یاس، پیچک نشان دهنده عشق می باشند و برای هدیه دادن به خانم ها بسیار مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *