خرید طلا, طلا و جواهر

طلا و جواهر و انواع تخلفات آن

بازار طلا، سکه و جواهرات به دلیل ارزشمند بودن این کالاها همواره با تخلفات و کلاهبرداری نیز مواجه هستند. بنابراین هر اقدامی در زمینه جواهر و طلا و مصنوعات مرتبط با آن اعم از خرید یا سرمایه گذاری مستلزم داشتن دانش و اطلاعات کافی است. در این زمینه اطلاع از قمیت روز طلا، تشخیص طلای اصل از طلای بدل، تضمین اصالت طلا و عیار آن برای خرید طلا و جواهر از اهمیت زیادی برخوردار است.

لذا ضروری است از گالری های قابل اعتماد و طلافروشی های دارای مجوز کسب و کار از اتحادیه طلا و جواهر خرید کنید. همچنین لازم است بدانید طلافروشان متقلب از چه راه هایی برای کلاهبرداری سر مشتریانشان وارد میشوند. اکثر مشتریان طلا فکر میکنند تقلب طلا فروشها زیر سر ترازوی طلا فروشی و ماشین حسابهای مخصوص طلا فروشی است. اما باید بدانید این دو ابزار مهم طلا فروشان از جانب بازرسان اتحادیه طلا و جواهر بررسی میشوند. بنابراین تخلفات طلافروشان از جای دیگری است که برای اطلاع از آنها اندکی هوشیاری و دقت لازم است.

طلای اصل

گرانفروشی طلا:

ممکن است طلافروشی با استفاده از نوسانات بازار ناآگاهی خریدار، قطعه طلایی را بیشتر از قیمت واقعی آن بفروشد. بنابراین نوسانات بازار مهمترین متهم در این تخلف بشمار می آید. در سالهای اخیر قیمت طلا لحظه ای بالا و پایین شده و با افزایش نوسانات بازار طلا، مردم به خرید طلای بیشتری روی آوردند. در این بازه زمانی مشتریان بیش از هر موقع دیگری به خرید انواع مصنوعات طلا، مسکوکات طلا، طلای آب شده و شمش طلا روی آوردند. این موضوع باعث شد آب برای یک سری از طلافروشان سودجو گِل آلوده شده طلافروشان از این آشفتهبازار سود زیادی نصیبشان شود و با هر قیمت من در آوردی طلا را به بسیاری از مردم بفروشند . لازم به ذکر است این موضوع از طریق انطباق فاکتور با طلای کارشناس قابل فهم است و در صورت اثبات یک تخلف محسوب می شود.

کمفروشی طلا:

یکی از مشکلاتی که برخی از خریدارهای طلا و سکه با جواهر را راهی اتحادیه طلا و جواهر میکند، بحث کمفروشی از سوی طلافروشان است. ممکن است برخی از فروشندگان طلا از بی اطلاعی مشتریها استفاده میکنند و طلا را با وزن کمتر از وزن مورد توافق به فروش برسانند. این موضوع نیز یک تخلف محسوب می شود. بهعنوان مثال ممکن است فردی برای انگشتری با وزن ۶ گرم پول پرداخت نماید اما خریدار به او انگشتری با وزن پایینتر بفروشد. به همین دلیل است که همیشه توصیه میکنیم که وزن را خودتان هم از روی ترازوی طلافروشان نگاه کنید و آن را با وزنی که در فاکتور مینویسند، تطبیق دهید .

خرید و فروش سکه تقلبی توسط فروشندگان طلا:

متأسفانه افرادی خارج از صنعت طلا و جواهر، سکه را خرید و فروش میکنند. افرادی که در بازار یا چهارراه استانبول بهصورت سرپایی سکه خرید و فروش و معامله می کنند. در این روش معامله بارها شاهد بودهایم که گاهی اوقات سکه تقلبی یا غیربانکی توسط فروشندگان طلا خرید و فروش می شود. این موضوع شکایتهای متعددی را درپی داشته است که علاوه بر تخلف صنفی و پیگیری توسط اتحادیه طلا و جواهر، می تواند وصف کیفری نیز داشته و تحت پیگرد مراجع ذیصلاح هم باشد. در این راستا توصیه و پیشنهاد میکنیم اگر به خرید و فروش سکه علاقه دارید، نکات اساسی در مورد سکه های طلا را یاد بگیرید.

طلا

فروش نگین بدل به جای اصل:

گاهی ممکن است طلا فروشان در سنگ ها و نگین های بدل را به جای نگین ها و سنگ های قیمتی و اصلی به کار برند. سنگ هم مستثنا از تخلف نیست و در سنگ جواهر هم برخی مواقع تخلف رخ میدهد. یکسری سنگ به نام سنگ اتمی بر کار طلا سوار میشود که بدلبودنش از نامش مشخص است اما ممکن است بعضی از فروشندهها، این سنگهای اتمی را با قیمت بالا بهعنوان سنگ گرانقیمت به فروش برسانند. البته نحوه تشخیص سنگ بدل از اصل و همچنین تشخیص الماس اصل از بدل نیز راهکارهایی دارد که میتوانید در هنگام خرید جواهرات یا طلاهای نگیندار از آن استفاده کنید .

فروش طلای دستدوم به جای طلای نو توسط طلافروش ها:

فروش طلای کهنه به جای طلای نو، تخلف دیگری است که بهندرت با آن مواجه شدهایم. در این شیوه طلافروشان، طلای کهنه یا طلای دست دوم را از مشتریان خریداری میکنند و آن را به جای طلای نو به مشتری میفروشند. توجه داشته باشید که ممکن است تشخیص طلای نو با طلای متفرقه و طلای دست دوم کار سختی باشد اما کارشناس خبره طلا و جواهر به راحتی می توانند این کار را انجام دهد . موضوع مهم دیگر اینکه شما بایستی در هنگام خرید طلا به قسمت قفل طلاجات دقت کنید اگر خط و خش داشته باشد، آن طلا دست دوم است و شما باید آن را بدون اجرت از فروشنده بخرید و نه به عنوان یک قطعه طلای نو !

خرید طلای قاچاق و با عیار پایین:

بعضی مواقع در ویترین گالری های طلا فروشی، طلا و مصنوعات طلای قاچاق مشاهده می شود. این طلاها ممکن است از کشورهای دیگری مثل ترکیه به بازار طلای ایران در شهرهای مختلف باشد. با عنایت به اینکه عیار استاندارد کشورهای مختلف برای ساخت طلا و مصنوعات مرتبط با آن متفاوت است ممکن است طلاهایی که از کشورهای دیگر به ایران وارد میشود از عیاری پایینتر از استاندارد کشور ما باشد.

این امکان نیز وجود دارد که فروشنده طلا، قطعه طلای قاچاق را به عنوان عیار استاندارد کشور که ۱۸ است، بفروشد. بدیهی است شما زمانی متوجه موضوع خواهید شد که بخواهید طلا خریداری کرده را بفروشید. آن وقت دست به دامن اتحادیه طلا و جواهر خواهید شد تا شاید بتوانید ضررتان را قبل از آنکه دیر شود جبران کنید. همچنین ممکن است فروشندگان طلای قاچاق، طلای با عیار پایین را به عنوان طلا خارجی و با اجرت ساخت نجومی به ما قالب کنند. به همین دلیل توصیه میکنیم در هنگام خرید طلا خارجی حتماً عیار آن را به نحوی بسنجید تا از ۱۸ عیار بودن آن قطعه طلا مطمئن شوید .

فروش طلای عیار پایین به جای طلای هجده عیار:

در هر کشوری طلا و مصنوعات مرتبط با آن با عیار خاصی تولید و به فروش می رسند. این عیار، معیار سنجش ارزش طلا می باشد و به کیفیت آن اشاره دارد. در کشور ما غالبا طلا با عیار ۱۸ به فروش می رسد. حال ممکن است فروشنده ای طلایی را با عیار کمتر به جای طلای هجده عیار به فروش برساند که در این حالت یک تخلف از جانب اوست و در صورت اثبات می توان از او شکایت نمود.

طلای اصل

نحوهی شکایت از طلافروشان:

این امکان وجود دارد مدتی پس از خرید طلا متوجه شوید شما بیش از قیمت یک قطعه طلا به طلافروش پرداخت کرده اید. در این صورت تکلیف چیست؟ پیشنهاد میکنیم این موضوع را پیگیری کنید. شما میتوانید با داشتن کارت ملی و فاکتور طلای خود شکایت خود را در سایت اتحادیه طلا و جواهر شهر خود ثبت کنید. برای آنکه به شکایت شما رسیدگی شود حتما ضرورت دارد کارت ملی شما با اسمی که فاکتور به نام او است یکسان باشد در غیر این صورت به شکایت شما رسیدگی نمیشود.

حضوری یا تلفنی میتوانید با اتحادیه صنف طلا و جواهر صنف شهر خود ارتباط برقرار کنید و شکایت خود را در آنجا ثبت کنید. معمولآ هفته ای یک روز کارشناسان اتحادیه در آنجا جمع شده و شکایات را به طور دقیق بررسی میکنند و در صورت وارد بودن شکایات، موضوع را پیگیری کرده و با طلافروش برخورد میکنند. اگر تخلفی که طلافروش انجام داده است سطحی باشد(بد رفتاری و توهین به مشتری) به آن واحد صنفی اخطار داده میشود. اما اگر تخلف غیر قابل چشم پوشی باشد)کم فروشی طلافروش یا قاچاق( در این صورت آن واحد صنفی پلمپ و شخص متخلف جریمه میشود .

اتحادیه طلا و جواهر هیچ مسئولیتی برای کارمزد سفارشات ندارد

غالباً اجرت ساخت طلا و مصنوعات مرتبط با طلای سفارشی مشخص نیست. سازندگان به طور دلخواه اجرت کارهای سفارشی را به شما میگویند. تصمیم گیرنده شما هستید میتوانید آن کارمزد را برای ساخت سفارش خود قبول کنید یا نکنید یا طلافروشی را پیدا کنید که کارمزد پایینتر و مناسبتری برای ساخت سفارش شما دریافت می کند. نکته ی مهم این است که اتحادیه طلا و جواهر چنین شکایاتی را رسیدگی نمیکند. اجرت و کارمزد کارهای سفارشی مثل ساخت دستبندهای چرم طلا بر اساس توافق خریدار و سازنده صورت می پذیرد. البته نگران نباشید یک قیمت پایه برای ساخت سفارشات وجود دارد که اغلب طلافروشان در بازار طلا آن قیمت پایه و اصطلاحاً قیمت عُرف را به مشتریان خود پیشنهاد میدهند.

سخن پایانی

امیدواریم با خواندن مطالب تهیه شده، در هنگام خرید طلا و جواهر بیش از همیشه احتیاط کنید و همه جوانب را در نظر بگیرید. این صنعت بسیار گسترده بوده و راههای تقلب و تخلف در آن بیشمار است. پس بهتر است برای خرید طلا از همان ابتدا به نکاتی که اشاره شد توجه کنید تا گرفتار پیگیری های اتحادیه طلا و جواهر نشوید. بدون شک اتحادیه طلا و جواهر به شکایات رسیدگی خواهد نمود اما متاسفانه هم وسعت شکایات زیاد است و هم سودجویان بسیار. در این راستا رئیس اتحادیه طلا و جواهر جناب آقای ابراهیم محمدولی و جناب آقای محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر همواره در مصاحبه های خود تاکید می نمایند صرفآ با طلافروشان زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر معامله کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *