خرید طلا, طلا کم اجرت, طلا و جواهر

تفاوت طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار چیست؟

تفاوت طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار

شاید برای خیلی از افراد این سوال پیش بیاید که تفاوت تفاوت طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار چیست؟ زر یا همان طلا ابتدا به صورت فلزی خالص بوده اند که در آن‌ها هیچ گونه ناخالصی‌ای وجود نداشته است، طلاهای ناخالص یا همان 18 عیار در صنعت طلا سازی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشند. طلاهای 24 عیار بسیار نرم می‌باشند و در آن‌ها هیچ گونه فلزی استفاده نشده است، با اضافه کردن آلیاژهایی همچون مس، نیکل، روی، پالادیوم و … به طلای 24 عیار، طلای 18 عیار به وجود می‌آید. در ادامه به طور کامل در مورد تفاوت طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار می‌پردازیم.

 تفاوت طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار

مقایسه طلای 18 عیار با طلای 24 عیار

طلای 24 عیار چیست؟

طلای 24 عیار همان طلای خالص می‌باشد که این طلا به صورت کاملا زرد و درخشان است، طلای 24 عیار دارای استحکام بسیار پایینی می‌باشد و همانطور که در بسیاری از کارتون‌ها مشاهده کرده اید این طلا بسیار نرم است و اکثرا برای نشان دادن اصل بودن طلا در انیمیشن‌ها با فشار آهسته دندان تغییر شکل آن را نشان می‌دادند.

به طور کلی ترکیب طلای 24 عیار از 9,999 طلای خالص تشکیل شده است و مقدار 0.01 امکان وجود ناخالصی در طلای 24 عیار وجود دارد که خالص بودن طلای 24 عیار یکی از تفاوت ها طلای 18 عیار با 24 عیار  می‌باشد.

طلای 18 عیار چیست؟

اکثرا تمام زیورآلات از طلای 18 عیار تشکیل شده اند زیرا به دلیل نرم بودن طلای 24 عیار، نمی‌توان از آن به عنوان زیورآلات استفاده کرد. در طلای 18 عیار حدود 75 درصد از طلای خالص استفاده شده است و 25 درصد بقیه آن از فلزات و آلیاژهای مختلف دیگری تشکیل شده که همانطور که در متن گفته شد این امر از تفاوت های طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار به حساب می‌آید.

دستبند 18 عیار

دستبند طلای 18 عیار

آلیاژ های طلای 18 عیار

به دلیل بالا رفتن مقاومت طلا از آلیاژها و فلزات ارزشمندی به غیر از طلا استفاده می‌شود تا طلا بر اثر ضربه‌ تغییر شکل ندهد و یا نشکند، الیاژهای بسیار زیادی وجود دارد که برای تشکیل طلا ز آن‌ها استفاده می‌شود که این آلیاژها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • پلاتین
 • مس
 • پالادیوم
 • روی
 • نیکل
 • نقره

چرا طلا با فلزات ترکیب می شود؟

همانطور که در بالا اشاره شد آلیاژ هایی وجود دارد که برای ساخت طلای 18 عیار از آن ها استفاده می‌شود، دلایل استفاده از فلزات و آلیاژها در ساخت طلاهای کمتر از 18 عیار به دلیل در آمدن از خالصی و محکم شدن طلا می‌باشد که همین امر یکی از تفاوت های طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار می‌باشد.

به دلیل نرم بودن طلای 24 عیار نمی‌توان از آن در ساخت و ساز زیورآلات استفاده کرد، استفاده از آلیاژهای مختلف و فلزاتی دیگر در طلا از مزایایی نیز برخوردار است زیرا با انجام این کار می‌توان قیمت نسبتا بالای طلا را کاهش داد.

نحوه تشخیص طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار

به طور کلی بر روی در تمام زیورآلات طلا اعدادی حک شده وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار را  می توان عدد 750، 625 و یا 563 را بر روی طلا مشاهده کرد. عدد 750 نشان دهنده طلای 18 عیار است و عدد 625 طلای 15 عیار را یه ما نشان می دهد، همچنین عدد 563 نیز نشان دهنده طلای 14 عیار است.

عددی که نشان دهنده ی طلای 24 است عدد 999 می‌باشد که باید توجه داشته باشید که اگر بر روی طلای شما چیزی حک نشده بود امکان تقلبی بودن طلا بسیار زیاد است و برای مطمئن شدن از این موضوع می‌توانید از اسید و آهن ربا استفاده نمایید.

عیار حک شده روی طلا

نحوه تشخیص عیار طلا

عیار مرسوم کشورهای مختلف

در کشورهای مختلف می‌توان طلاها را با عیارهای متفاوت یافت کرد، به طور مثال استاندارد عیار طلا در ایران با استاندارد عیار در کشور آمریکا یکی نمی باشد و هر کدام استاندارد خاصی برای عیار در کشور خود در نظر گرفته اند. در جدول زیر استانداردهای طلا در کشورهای مختلف شرح داده شده است:

منطقه درجه خلوص طلا عیار مرسوم
کشور چین 999 24
کشور هند 916 22
اروپا و پرتقال 800 19،2
کشور آمریکا 585 14
ایران و جنوب اروپا 750 18
کشور آلمان 333 8
کشور انگلیس 375 9
کشور بریتانیا و روسیه 375 9

مقایسه قیمت طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار

همانطور که میدانید طلای 24 عیار از ناخالصی کمتری برخوردار است و قطعا این امر در بالا بودن قیمت آن نسبت به طلای 18 عیار تاثیر گذار خواهد بود، به طور کلی قیمت طلا هر روز در بازار نوسانات قرار دارد و قیمت دقیقی را نمیتوان برای هر گرم طلا مشخص کرد.

برای بدست آوردن اطلاعات کافی در مورد قیمت بروز طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار می توانید به سایت ما مراجعه نمایید و در صورت نیاز با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

کلام پایانی

تفاوت طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار بسیار زیاد می باشد زیرا طلای 24 عیار طلایی خالص است و طلای 18 عیار از 25 درصد ناخالصی برخوردار می‌باشد، استفاده از طلای 24 عیار در ساخت و ساز زیورآلات مرسوم نیست زیرا این طلا از مقاومتی برخوردار نمی‌باشد و به راحتی می‌تواند تغییر شکل دهد.

درجه خلوص طلا در اکثر کشورهای دنیا مختلف می‌باشد که در این متن به عیار مرسوم کشورها و نحوه تولید طلای 18 عیار و آلیاژهای تشکیل دهنده‌ی آن پرداخته ایم.

محاسبه قسمت طلای 24 عیار

بررسی قیمت طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار

سوالات متداول درباره تفاوت طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار

 1. طلای ۱۸ عیار با ۲۴ عیار چه تفاوتی دارد؟
  به طور کی به طلاهایی که در آن هیچ گونه ناخالصی‌ای دیده نباشد طلای 24 عیار می‌گویند اما طلای 18 عیار از 75 درصد طلای خالص و 25 درصد فلزها و آلیاژهای دیگر تشکیل شده است.
 2. آلیاژهای تشکیل دهنده طلای 18 عیار چه می‌باشد؟
  در طلای 18 عیار از آلیاژهای متفاوتی همچون روی، نقره، پالادیوم، مس، پلاتین، نیکل و … استفاده می‌شود.
 3. نحوه تشخیص عیار طلا چگونه است؟
  برای تشخیص عیار طلا می‌توان از اعداد حک شده روی طلا کمک گرفت، تمام طلاها دارای اعداد حک شده‌ای می‌باشند که این اعداد عیار دقیق طلا را مشخص کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *