خرید طلا, طلا و جواهر

تفاوت طلا و جواهر چیست؟

تفاوت طلا با جواهرات

طلا و جواهر چه تفاوتی با هم دارند؟

خرید طلا بهتر است یا جواهر؟ این سوالات برای خیلی از ما ممکن است پیش بیاید. بسیاری از ما در اصطلاح از کلمه طلا و جواهر در کنار هم استفاده می‌کنیم ولی هر کدام از این ها تعریف متفاوت با یکدیگر دارند. جدا از تعریف متفاوت طلا و جواهر، بهتر است بدانید از نظر خرید و فروش نیز هر کدام از آن‌ها دارای تفاوت بسیار زیادی می‌باشند.

فرق جواهر و طلا در چیست؟

به طور کلی به زیورآلاتی که در آن‌ها از سنگ‌های قیمتی استفاده می‌شود جواهر می‌گویند. برای جلوه دادن بیشتر به طلا از سنگ‌های گران قیمت استفاده می‌شود و معمولا وزن سنگ‌هایی که در جواهرات به کار گرفته می‌شود به وزن طلا غلبه می‌کند. همین عامل یکی از مهم ترین تفاوت بین طلا و جواهر می‌باشد. در جواهرات از دو نوع سنگ اصل و سنگ‌های اتمی استفاده می‌کنند.  هرکدام از آن‌ها دارای ارزش خاص خود می‌باشند. به زیورآلاتی که به طور خالص و خام هستند و در آن ها از هیج نوع سنگ قیمتی‌ای استفاده نشده باشد، طلا گفته می‌شود. در میان طلا و جواهرات، جواهر از محبوبیت بیشتری برخوردار می‌باشد و ارزش آن نیز از طلای خام بیشتر است.

تفاوت طلا با جواهر

فرق طلا و جواهر

نحوه قیمت گذاری طلا و جواهر

نحوه قیمت گذاری طلا و جواهر با هم متفاوت است. خرید و فروش این دو نوع زیورآلات ممکن است با سود و زیان‌هایی همراه باشد. شاید در هنگام خرید طلا یا جواهر دقت کرده باشید که فروشنده اعدادی را در ماشین حساب خود ضرب و تقسیم می‌کند و در نهایت قیمتی را به شما اعلام می‌کند. برای خرید و یا فروش طلا بهتر است درباره قیمت گذاری طلا و جواهر اطلاعاتی داشته باشید تا در هنگام خرید یا فروش با مشکلی مواجه نشوید. برای آشنایی دقیق با این موضوع می توانید هنگام خرید طلا آنلاین همه جزئیات را دقیق حساب کنید. در ادامه به نحوه قیمت گاذری طلا و جواهر به صورت جداگانه می‌پردازیم:

نحوه قیمت گذاری طلا

در خرید طلا فروشنده با ترازو طلای مد نظر شما را وزن می‌کند و سپس وزن طلا را با قسمت روز ضرب می‌کند و با اجرت ساخت و سود خود جمع می‌بندد و قیمت نهایی را به شما اعلام می‌کند. سود فروشنده اکثرا 7 تا 8 درصد می‌باشد که با اجرت طلا جمع بسته می‌شود. برای فروش طلا نیز فروشنده اجرت ساخت طلا و سود فروشنده را از طلا کم می‌کند و وزن طلا را با توجه به قیمت روز محاسبه می‌کند و در نهایت قیمت اصلی را به شما اعلام می‌نماید.

قیمت گذاری طلا

محاسبه قیمت طلا

نحوه قیمت گذاری جواهرات

نحوه قیمت گذاری در طلا و جواهر با یکدیگر تفاوت بسیار زیادی دارد و در هنگام خرید جواهرات محصول مورد نظر شما وزن می‌شود و در قیمت روز طلا ضرب می‌شود و عددی را که فروشنده به دست می‌آورد با اجرت ساخت و سود خود فروشنده که بین 15 تا 20 درصد است جمع می‌شود. با جمع کردن سود و اجرت ساخت جواهر و ضرب کردن آن در وزن طلا با توجه به قیمت روز قیمت نهایی طلا به دست می‌آید. در هنگام خرید جواهرات باید حتما به فاکتور جواهر دقت داشته باشید. آن را تا روز فروش محصول با خود نگه دارید.

در هنگام فروش جواهرات، فروشنده اجرت ساخت و سود خود را از طلا کم می‌کند و جواهر را با توجه به فاکتور اصلی و قیمت روز محایبه می‌کند و قیمت اصلی را به شما اعلام می‌کند. در هنگام فروش جواهرات خود وجود فاکتور جواهر الزامی می‌باشد. در غیر این صورت مجبورید با ضرر سنگینی رو به رو شوید.

قیمت گذاری جواهر

محاسبه قیمت جواهرات

اجرت ساخت طلا و جواهر چگونه محاسبه می‌شود؟

به طور کلی تفاوت طلا و جواهر در محاسبه اجرت تفاوت بسیار زیادی دارند. باید توجه داسته باشید که همه‌ی طلا ها و جواهرات اجرت مشخصی ندارند. اجرت هر کدام از آن‌ها با توجه به طرح و اینکه طلا یا جواهر محصول دست بوده یا با ماشین تولید شده است مشخص می‌شود. معمولا اجرت طلاها و یا جواهراتی که با دست ساخته شده‌اند و به تعداد محدود موجود هستند بیشتر از طلا و جواهراتی که با ماشین‌ها در تعداد بالا تولید شده‌اند می‌باشند. باید توجه داشته باشید که پیچیدگی طرح در این دو زیورآلات نیز در قیمت آن تاثیر بسزایی دارد.

خرید طلا بهتر است یا جواهر؟

به طور کلی از نظر زیبایی خرید طلا و یا جواهر یک امر کاملا سلیقه‌ای می‌باشد و اکثرا کسانی که از سلیقه ساده‌ای برخوردار هستند طلا را به جواهرات ترجیح می‌دهند. اگر بخواهیم از نظر به صرفه بودن طلا و جواهر را با یکدیگر مقایسه نماییم. بهتر است بدانید که در هنگام فروش طلا از ضرر کمتری نسبت به جواهرات برخوردار می‌شوید. حتی با بالا رفتن قیمت طلا می‌توانید سود خوبی را از خرید طلا بهره مند شوید.

خیر طلا و جواهرات

خرید طلا و جواهر برای سرمایه گذاری

سوالات متداول طلا و جواهر

  1. طلا و جواهر چه تفاوتی با هم دارند؟
    طلا با جواهر فرق بسیار زیادی با یکدیگر دارند. قیمت آن‌ها نیز متفاوت می‌باشد. جواهرات دارای سنگ‌های گران قیمت می‌باشند و طلا به صورت یک زیورآلات ساده و خام است که در آن از هیچ گونه سنگی استفاده نشده است.
  2. نحوه قیمت گذاری طلا و جواهر چگونه است؟
    قیمت گذاری طلا و جواهر با یکدیگر تفاوت بسیار زیادی دارد. اکثرا سود فروشنده در طلا بین 7 تا 8 درصد و در جواهرات حدود 15 تا 20 درصد می‌باشد. برای خرید طلا یا جواهر وزن طلا با توجه به قیمت روز ضرب می‌شود و با اجرت و سود فروشنده جمع می‌شود و قیمت نهایی طلا و جواهر به دست می‌آید.
  3. خرید طلا بهتر است یا جواهر؟
    خرید طلا به صرفه تر از جواهرات می‌باشد. زیرا در هنگام فروش طلا از ضرر کمتری نسبت به جواهرات برخوردار می‌شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *