خرید طلا, طلا و جواهر

رنگ های طلا و آشنایی با نکات آنها

رنگ های طلا

طلای طبیعی در اصل زرد رنگ است. هرچه عیار طلا بالاتر باشد رنگ زرد طلا پر رنگتر است. سبک طلای زرد کلاسیک است و در ساخت انواعی مختلفی از جواهرات از گوشواره طلا ساده گرفته تا گردنبند طلا، دستبند طلا، حلقه طلا و انگشتر طلا کاربردی دارد. طلای زرد محبوب ترین نوع طلاست.

خیلی از افراد فکر می کنند که فقط طلاها را می توانند در رنگ های سفید و زرد تهیه کنند. رنگ طلا و جواهرات تأثیر خیلی زیادی بر خالص بودن و خالص نبودن طلا ندارند. طلای خالص از انعطاف پذیری و نرمی بسیار زیادی برخوردار است. به تنهایی نمی توان از طلای خالص برای ساخت جواهرات، استفاده کرد.

به همین علت از آلیاژهای مختلفی در طلا استفاده می کنند تا آن را به شکل های مختلفی در بیاورند. گاهی اوقات نیز با بهره گرفتن از فلزهایی مانند آلومینیوم، مس، نیکل و… رنگ طلا را تغییر می دهند. در این مقاله سعی براین است اطلاعات مفیدی در خصوص انواع مختلف رنگ های طلا برای همراهان عزیزمان ارائه نمائیم.

رنگ های مختلف طلا

  • طلای سفید

طلای سفید یکی از محبوبترین رنگ های طلا است. یکی از رایج ترین و محبوب ترین آلیاژی که در ساخت جواهر از آن بهره می گیرند، طلای سفید است. در واقع جواهر سازان برای درست کردن طلای سفید، فلز طلا را با فلزاتی مانند روی، پالادیوم، نقره و نیکل ترکیب می کنند . طلای سفید از مخلوط طلا با نیکل، مس و روی ساخته میشود. این فلزات رنگ سفید به طلا میدهند گاهی اوقات طلای سفید را با فلزاتی نظیر رودیوم روکش میکنند تا رنگ طلا سفیدتر و درخشانتر به نظر بیاید. از آنجا که برخی افراد به نیکل حساسیت دارند، به جای نیکل از پالادیوم استفاده میشود. پلاتین از نیکل گرانتر است. اما اینکه واکنشهای آلرژیک ایجاد کند کمتر است. اگر پالادیوم در طلای سفید استفاده شود، دیگر نیازی به روکش رودیوم نیست. چرا که پالادیوم نوعی رنگ خاکستری به طلا میدهد. قیمت طلای سفید با طلای زرد فرقی ندارد.

  • طلای رزگلد

رنگ دیگر مصنوعات مرتبط با طلا، رنگ رزگلد است. برای ساخت طلای رزگلد از ترکیب فلز مس و طلا استفاده می شود. در ساخت این نوع طلا، درصد مس بالاتر از نقره است. به همین دلیل نیز رنگ قرمز در آن، برتری دارد. با توجه به درصد مس اضافه شده به ترکیب طلا زرد، میتوان این نوع را در رنگهای مختلف صورتی، قرمز و رزگلد تهیه کرد. این رنگ معمولاً در تهیه طلای بچه گانه، بیشترین کاربرد را دارد. دلیل این امر نیز علاقه کودکان به چنین رنگهایی میباشد. امروزه با توجه به استقبال مردم، زیورآلات طلا مخصوص بزرگسالان نیز در این رنگها تولید میشود. طلای رزگلد در مقایسه با طلای سفید و زرد، دارای دوام بیشتری است . رزگلد نسبت به طلای زرد و سفید امروزیتر بوده و قیمت آن نیز با طلای زرد و سفید تفاوتی ندارد.

طلای زرد

  • طلای آبی

طلای آبی نیز یکی دیگر از طلاهای پر طرفدار است که برای ساخت آن از ترکیب طلای خالص با ایندیوم استفاده می شود. برای ساخت طلای آبی باید مقدار ایندیوم به کار رفته شده، بیشتر از طلا باشد . معمولا رنگ طلا و جواهرات به مواد به کار رفته در آن بستگی دارد. گاهی اوقات نیز طلای آبی با ترکیب آهن یا رودیوم با طلا ساخته می شود. توجه داشته باشید طلای آبی دوام و مقاومت خیلی زیادی نسبت به طلای زرد و سفید ندارد.

  • طلای زرد

طلا زرد از رایج ترین طلاهایی است که در جواهر سازی از آن استفاده می شود. رنگ اصلی طلا، زرد است. این نوع طلا را میتواند به صورت خالص و با عیار ۲۴ ساخت. اما به دلیل اینکه این نوع طلا خاصیت شکل پذیری ندارد به آن نقره و مس اضافه میشود تا سختی آن افزایش پیدا کند. این آلیاژها موجب تغییر رنگ جزئی طلا میشود اما رنگ زرد آن به رنگ دیگری تبدیل نخواهد شد. با توجه به درصد نقره و مس، میتوان طلاهای زرد را در دو نوع طلای ۱۴ عیار و ۱۸ عیار، شناسایی و تعریف کرد. این رنگ طلا جزو محبوب ترین رنگهای طلا بوده و کاربرد و فروش بالایی دارد . توجه داشته باشید که هر چقدر عیار طلا بیشتر باشد، میزان سختی آن کمتر و ارزشش بیشتر است.

  • طلای طوسی

طوسی نیز یکی دیگر از انواع رنگ طلا است که از ترکیب پلادیوم و طلا به وجود می آید. در واقع برای ساخت رنگ طوسی طلا باید به میزان دلخواه پالادیوم کم یا زیاد نمود . این ترکیب ممکن است هزینه های زیادی را از خود به جای بگذارد. به همین دلیل هم برای کاهش هزینه ها به جای پالادیوم می توان از ترکیبات مس، نقره و منگز استفاده نمود .

  • طلای بنفش

از رنگهای جذاب طلا که طرفداران خاص خود را دارد، بنفش است. طلای بنفش ترکیب طلا خالص با آلومینیوم و ایندیوم است. این طلای به خاطر مواد تشکیل دهنده خود از مقاومت خیلی زیادی برخوردار نبوده و به راحتی آسیب می بینند . طلای بنفش نسبت به طلاهای دیگر فانتزیتر بوده و در هر طلا فروشی پیدا نمی شود. طلای بنفش به راحتی قابل سفارش و ساخت است. شما می توانید زیورآلاتی با رنگ بنفش را برای دخترهای کوچک که خواستار طرحهای فانتزی هستند، سفارش دهید. پلاک طلا و زنجیر طلا بچه گانه که دارای الگوی خاص بوده و رنگ بنفش دارد بهترین گزینه برای دختر بچه ها باشد .

  • طلای سیاه

طلای سیاه، نامی است که همه را به یاد نفت میاندازد. اما منظور ما همان طلا به رنگ سیاه است. در میان انواع رنگ طلا، طلای سیاه از اهمیت بیشتری برخوردار است. طلا سیاه در هر طلا فروشی یافت نمی شود و نیازمند سفارشی سازی است. طلای سیاه از یک لایه روکش روتنیوم برخوردار است. این لایه روکش موجب می شود استحکام آن تا حدود زیادی افزایش یابد . طلا را با استفاده از روش های مختلفی می توان سیاه کرد. زیورآلات طلا با رنگ سیاه از ترکیب طلا زرد با فلز سیاهی نظیر کبالت ساخته میشود.

برای تولید چنین زیورآلاتی، از سه قسمت طلا زرد و یک قسمت فلز سیاه استفاده میشود. این طلاها در سالهای اخیر با استقبال بی نظیری رو برو شده است. به همین سبب هم امروزه انواع زیورآلات طلا اعم از انگشتر طلا، زنجیر طلا و نیم ست طلا بچه گانه و زنانه با رنگ سیاه تولید می شود. همچنین از طلای سیاه در گوشواره طلا، گردنبند طلا و حلقه های الماس استفاده می شود. قیمت این طلا هم معمولآ با توجه به وزن و طراحی آن متفاوت است.

رزگلد

  • طلای سبز

طلای سبز را میتوان خاصترین رنگ طلا معرفی کرد. این طلای از ترکیب طلا و نقره و و فلزاتی چون کادمیوم، نیکل و روی به وجود می آید. در ترکیب این نوع طلا اصلا مس وجود ندارد. طلا سبز غیر معمول تر از رنگ های دیگر طلا است. بیشتر از رنگ سبز در طلا برای کامل کردن طرح ها استفاده می کنند. این زیورآلات دارای رنگ بسیار ملایمی هستند، به گونهای که میتوان آنها را طلای زرد با ته رنگ سبز، معرفی کرد.

نقش و اهمیت عیار طلا در رنگ آن

یکی از مواردی مهمی که نقش مهمی در تعیین رنگ طلا دارد، عیار طلا است. منظور از عیار، درصد خلوص طلا است. طلای ۲۴ عیار، هیچ ناخالصی ندارد و طلا، خالص است. در طلای ۱۸ عیار، ۱۸ قسمت طلا، خالص بوده و ۶ قسمت آن از فلزات دیگر است. طلای ۱۴ عیار نیز از۱۴ قسمت طلای خالص و ۱۰ قسمت فلزات دیگر است. در طلایی با عیار ۱۲ عیار، نسبت طلای خالص و فلزات دیگر، مساوی است. هر چه درصد خلوص طلا کاهش پیدا کند، سختی آن افزایش مییابد. همچنین با توجه به آلیاژی که به ترکیب طلا اضافه میشود، رنگ آن نیز تغییر خواهد کرد. بنابراین میتوان چنین گفت که هر چه عیار زیورآلات طلا بالا باشد، رنگ آن به رنگ طبیعی یعنی زرد، نزدیکتر خواهد بود .

نکاتی درباره انواع رنگ طلا

توجه داشته باشید که قیمت طلا به وزن، عیار و دستمزد ساخت آن بستگی دارد. رنگ طلا نمی تواند تأثیری در قیمت زیورآلات طلا داشته باشد. با توجه به این گفته می توان چنین برداشت کرد که طلای رنگی هم به اندازه طلای زرد، ارزش و بها دارد . قیمت طلا چه از نوع زرد و چه از نوع رنگی، مدام در حال نوسان بوده و اطلاع از قیمت لحظه ای طلا ضروری است. به دلیل استفاده از نقره در تولید طلای سبز، ممکن است با گذشت زمان با تیره شدن آن مواجه شوید . استفاده از آلیاژهای مختلف و تعیین درصد ترکیب آنها، کاری دشوار است. کارشناسان اتحادیه طلا و جواهر و حوزه کسب وکار طلا نقش مهمی در این زمینه دارند.

سخن پایانی

گالری و جواهری جلوه، با بهره گیری از فرآیند کامل تولید)کارگاه، بنکداری و گالری( و اخذ کلیه مجوزهای لازم از اتحادیه طلا و جواهر و سایر نهادهای مرتبط با موضوع طلا، از معتبرترین برندهای فعال در صنعت طلاسازی و طلافروشی است. جواهری جلوه انواع زیورآلات طلا را با طرح و رنگهای مختلف تهیه کرده و عرضه می نماید. همراهان عزیز جواهری جلوه می توانند جهت بازدید از محصولات متنوع این مجموعه، به گالری و فروشگاه، سایت اینترنتی و سایر شبکه های اجتماعی این مجموعه مراجعه کرده و زیورآلات مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *