طلا و جواهر

رنگ بندی طلا

رنگ بندی طلا

انواع رنگ های طلا

برخلاف تصورتان که  تا نام طلا را می شنوید رنگ طلایی آن با خاطراتتان می آید؛ باید بگویم که طلا رنگ های متنوعی دارد. طلای خالص موجود در طبیعت تنها زرد رنگ است. به دلیل نرم بودن طلای خالص 24 عیار لازم است تا از طلا به صورت آلیاژ استفاده کرد. برای محکمتر و مقاوم تر شدن طلا از فلز های دیگر استفاده می شود که باعث رنگ بندی طلا می شود. انواع رنگ طلا در اثر ترکیب آن با فلز هایی نظیر پالادیوم، مس، نقره، کبالت و … ایجاد می شوند.

طلای زرد پرفروشترین و محبوب ترین رنگ طلا

طلای زرد یکی از پرفروشترین و محبوب ترین رنگ بندی طلا بشمار می رود. نکته ای که باید در مورد طلای زرد بدانید این است که الزاما هر طلای زرد رنگی 24 عیار نمی باشد. طلا هایی که با مس نیز ترکیب می شوند به همین رنگ زرد دیده می شوند. طلای زرد می تواند با عیار های 18،14 ساخته می شوند. هر چه میزان عیار طلا بالاتر برود رنگ طلا  به زرد پررنگ نزدیک تر می شود.

طلای سفید درخشان ترین رنگ

فلزاتی نظیر نیکل، مس و روی به طلا، رنگ سفید می بخشند. روکش کردن طلا با فلزاتی نظیر  رودیوم  (rhodium)  رنگ سفید طلا را درخشان تر می کنند. اگر به فلز نیکل حساسیت دارید می توانید از طلا های سفیدی استفاده کنید که با فلز پالادیم ( از گروه Pt پلاتین ) ساخته شده اند. با وجود اینکه قیمت پلاتین گرانتر از نیکل است اما احتمال ایجاد واکنش های آلرژیک به آن کمتر است. قیمت طلای سفید با رنگ طلای زرد آن تفاوتی ندارد.

طلای رزگلد Rose Gold مناسب خاص پسندان

طلای رزگلد یک تناژ رنگی قرمز، صورت دلنشینی دارد. جذابیت منحصر به فرد این رنگ از رنگ بندی طلا در این است که در نور های مختلف با ته رنگ های متفاوتی دیده می شوند. برای ساخت آلیاژ طلای رزگلد از فلزات مس و نقره استفاده می شود. طلای رزگلد مقاومت بالاتری نسبت به طلای سفید و زرد دارد. خوشبختانه رزگلد با هر رنگ پوستی ست می شود.

طلای سبز Green Gold

طلای سبز غیر معمول ترین رنگ های طلا به حساب می آید. اغلب از طلای سبز برای تکمیل طراح هایی که در طلای های دیگر به کار گرفته شده است؛ استفاده می شود. با اضافه کردن نقره طلای سبز به وجود می آید. در برخی از موارد خیلی محدود از کادمیوم نیاز برای سبز کردن رنگ طلا استفاده می شود.

رنگ بندی طلا سبز

انگشتر ساخته شده از انواع رنگ طلای سبز

طلای آبی Blue Gold با مقاومت کم

Blue Gold ها از ترکیب ایندیوم با طلا ساخته می شوند. طلای آبی مقاومت چندانی ندارد. می توان برای ساخت طلای آبی رنگ از ترکیب آهن با رودیم نیز استفاده کرد. لازم است تا طلا حتما در معرض حرارت قرار بگیرد تا یک لایه اکسید آبی روی آن تشکیل شود.

طلای بنفش Purple Gold با سختی بالا

Purple Gold سخت ترین طلا از  انواع رنگ طلا های شناخته شده  به حساب می آید. این طلا ب از ترکیب آلومینیوم و ایندیوم با طلا تهیه می شود. طلای بنفش درست مثل طلای آبی از مقاومت کمی برخوردار است و در اثر یک ضربه کوچک به سرعت خم می شود. از طرفی این نرم بودن باعث شده که از طلای بنفش در طرح های پیچ در پیچ استفاده کنند.

طلای سیاه black gold منحصر به فرد

طلای سیاه با ظاهر منحصر به فردی که دارد؛ نگاه ها را به سمت خود جلب می کند. معمولا برای ساخت این رنگ طلا از فلز کبالت استفاده می شود. اگر تنها از روکش سیاه رنگ رودیم استفاده شود رنگ سیاه بعد از مدتی از بین می رود.

طلای سیاه

رینگ با انواع رنگ طلا مشکی

طلای گلد هیلز Black Hills Gold

خاص ترین رنگ از انواع رنگ طلا مربوط به طلای بلک هیلز گلد می باشد. طلای گلد هیلز دارای قیراط های 10 تا 12 می باشد. غالبا از تلفیق رنگ ای  صورتی، زرد و سبز ساخته می شوند.

خاکستری گرانترین ترین رنگ طلا

یکی از گرانترین رنگ بندی طلا، که بسیار شکیل و خاص است طلای خاکستری می باشد. این تناژ رنگی از ترکیب فلز گران قیمت پالادیوم با فلز طلا حاصل می شود. با تنظیم مقدار پالادیوم و طلا می توان تناژی از رنگ سیاه و خاکستری را به وجود آورد. برای کاهش هزینه های تمام شده برای این طلا از فلزاتی نظیر مس، نقره و منگنز نیز بهره گرفته می شود.

ارزش گذاری انواع طلا بر حسب رنگ

دقت داشته باشید که در ارزش گذاری طلا رنگ طلا بی تاثیر است. به عنوان مثال طلای 18 عیار آبی با طلای 18 عیار زرد قیمت یکسانی دارد. تنها معیار اثر گذار در قیمت، طلا عیار و وزن طلای بکار گرفته شده است.

نکات خرید قیمت طلا بر اساس ظاهر

 • پیش از انتخاب هر رنگی از رنگ بندی طلا حتما از ترکیبات آلیاژ طلا مطمئن شوید. این احتمال وجود دارد که به فلز های دیگر حساسیت نشان دهید.
 • هر چه وزن طلای خالص بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر می شود. رنگ خاص طلا تاثیری در قیمت آن ندارد.
 • طلا را از فروشگاه ها معتبر تهیه کنید. ممکن است طلای که به شما می دهند تنها روکش فلزی داشته باشد و پس از مدتی رنگ طلا تغییر کند.
 • حتما دقت کنید که پلاتین و طلای سفید را باهم اشتباه نکنید. قیمت پلاتین و مقاومت آن از طلای سفید بالاتر است.

طلای آبیطلای آبی خاصترین مدل انواع رنگ طلا

تاثیر قیراط طلا در رنگ آن

واحد محاسباتیه خلوص طلا عیار است. عیار طلا که با اصطلاح  قیراط (Karat) یا با نماد حرف انگلیسی K نمایش داده می شود. هر قیراط تعیین کننده ی 1.24 درصد از خلوص Ag در آلیاژ طلا می باشد. درصد خلوص طلا بر اساس واحد 1000 یا واحد 24 درجه بندی می شود. در ایران غالبا از مقیاس 1000 استفاده می شود.

به طور مثال یک طلای 750 درصدی، طلایی است که ¾ کل وزن آن از طلای خالص و ¼ مابقی آن از آلیاژ فلز های دیگر است. هر چه عدد قیراط بزرگتر شود ارزش طلا نیز بالاتر می رود. در تولید آلیاژ طلا از فلزاتی نظیر نقره، مس، پالادیم و… استفاده می شود تا زیور آلات را در انواع رنگ های طلا بسازند.

سخن پایانی

زیورآلات جلوه در انواع رنگ های زرد، سفید، رزگلد عرضه می شوند. طراحی زیورآلات جلوه بر اساس مد روز می باشد. بنا به هر سلیقه  و بودجه ای که دارید می توانید رنگ بندی طلا دلخواهتان، خرید کنید.

سوالات متداول درباره انواع رنگ های طلا
 1. چرا از فلز روی برای تولید آلیاژ طلا استفاده می شود؟
  فلز روی به خاطر قدرت جذب اکسیژن بالایی که دارد به آلیاژهای طلا اضافه می شود. روی با این ویژگی مانع از زنگ زدگی و اکسیداسیون طلا می شود.
 2. علت ترجیح طلای سفید به پلاتین در چیست؟
  طلای سفید نسبت به پلاتین قیمت ارزان تری دارد. از طرفی دیگر طلای سفید مقاومت بیشتری نسبت به نقره دارد. البته که برخی از روکش های رودیم که برای ساخت طلای سفید ستفاده می شوند به مرور زمان از بین می رود.
 3. چرا از طلای سبز تنها برای طراحی روی طلا استفاده می شود؟
  طلای سبز چون با فلز نقره ساخته می شود با گذشت زمان تیره تر می شود و خیلی زود جذابیت های بصری خود را از دست می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *