طلا و جواهر, نگهداری طلا

روش های براق کردن طلا

براق سازی طلا

براق کردن طلا

حتما دیده اید که طلا هایتان بعد از مدتی درخشش اولیه خود را از دست می دهند. طلا در اثر برخورد با عرق بدن، عطر و مواد بهداشتی درخشش اش را از دست می دهد. اما دیگر نیاز به نگرانی نیست. در اینجا ما به معرفی جدیدترین و پرکاربردترین روش های تمیز و براق کردن طلا می پردازیم.

روش های تمیز و براق کردن طلا

محلول نمک و جوش شیرین

یکی از بهترین مواد شیمیایی که خاصیت نیمه اسیدی دارند محلول نمک و جوش شیرین است. با ساختن و استفاده از این محصول خواهید دید که طلا براقیت اولیه خود را به دست خواهد آورد. دراینجا مواد لازم برای براق کردن طلا را آوردیم. پس از ساخت محلول کافی است آن را با یک پارچه نرم رو طلا بکشید. مواد لازم:

 1. یک قاشق غذا خوری نمک
 2. یک قاشق غذا خواری جوش شیرین
 3. یک فنجان آب گرم (از آب ها بدون سدیم با نوشابه استفاده شود.)
 4. یک پارچه خشک ( ترجیحا پنبه ای)

تاثیر جوش شیرین بر طلا

ابتدا یک کاسه را با فویل آلومینیومی بپوشانید سپس مقداری نمک و جوش شیرین به درون ان بریزید. سپس کاسه را برای مدت دو دقیقه درون ماکروو بگذارید. پس از خروج ظرف به دورن کاسه یک لیوان آب گرم بریزید. برای براق کردن طلا آن ها را برای مدت ده دقیقه داخل محلول بگذارید. دقت کنید که بعد از رمان ده دقیقه حتما ظلا ها را از ظرف خارج کنید.اگر طلا برای مدت زمان بیشتری داخل محلول بماند دوباره رنگ خود را از دست می دهد. حتی گاهی ممکن است چسب برخی از نگین های طلا از انگشتر جدا شود.

تمیز کردن طلا با مسواک

تمیز کردن انگشتر طلا زنانه با مسواک

مواد شوینتده مخصوص طلا و جواهر

این روش مقرون به صرفه ترین و ساده ترین روش براق کردن طلا است. برای این روش مقدار کمی مایع ظرف شویی و آب گرم را با یکدیگر مخلوط کنید. انقدری باید مواد شوینده را به آب اضافه کنید تا یک مخلوط غلیظ به دست بیاورید. در آخر طلای خود را درون محلول بخیسانید و با دستمال نرم آن را خشک کنید.

دقت داشته باشید که از مواد های شوینده غیر اسیدی و یا صابون های ملایم استفاده کنید. در آخر می توانید برای خشک کردن طلا از سشوار نیز استفاده کنید. با انجام این روش نگرانی هایتان را برای از بین رفتن درخشش اولیه طلا ها کنار بگذارید.

اولتراسونیک دستگاه مخصوص تمیز کردن طلا

اگر چه این روش گران ترین روش برای براق کردن طلا به حساب می اید ولی مطمئن ترین راه نیز هست. می توانید با مراجعه به یک فروشگاه طلا فروشی از ان ها بخواهید که طلایتان را داخل دستگاه اولتراسونیک قرار بدهند. در این دستگاه طلا را داخل ظرفی از مایعات مخصوص فرو می برند و سپس آن را در معرض ارتعاشات با تفرکانس بالا قرار می دهند. تقریبا بلافاصله بعد از این روش تمامی آلودگی های طلا از بین می روند.

دستگاه اولتراسونیک

درخشان سازی طلا با دستگاه اولتراسونیک

واکنش آمونیاک با طلا

آمونیاک یک ماده شیمایی است از این رو استفاده مکرر از آن برای براق سازی طلا پسشنهاد نمی شود. بهتر است پیش از استفاده از مواد شوینده برای تمیز کردن طلا از مواد شوینده استفاده کرده باشید و بعد از چند روز اقدام به استفاده از آمونیاک کنید. برای این روش مقدار مساوی از آمونیاک و آب سرد را با هم ترکیب کنید. سپس طلا را برای مدت زمان 30 ثانیه درون محلول نگه دارید. در آخر طلا را خارج کرده و آن را خشک کنید. در این روش براق کردن طلا به هیچ وجه نباید طلا برای مدت طولانی مرطوب بماند.

فروش طلا کدر

قیمت طلای کدر به نسبت مدل درخشان آن کمتر است. از این رو می توانید با به کار گیری این روش های براق کردن طلا، تمامی لکه های طلا را از بین ببرید و آن را با یک قیمت مناسب تر بفروشید.

نکات نگه داری از طلا

 • پیش از حمام کردن طلا های خود را در بیاورید. چرا که صابون می تواند یک لایه نازک و تیره روی طلا ایجاد کند.
 • با جواهرات خود آشپزی نکنید. زوغن داد و حرارت می تواند به نگین زیورآلات آسیب بزند.
 • مواد شیمایی و شوینده می تواند موجب شوند که براقیت طلا گرفته شود.
 • جواهرات خود را رو به روی خورشید قرار ندهید که تیره بشوند.
 • بهترین روش برای براق کردن طلا استفاده از آب صابون به همراه مسواک نرم است.
 • حتما برای تمیز و براق سازی طلا از پارچه های نمدی استفاده کنید. پارچه های دیگر به خاطر گرد و غبار هایی که دارند می تواند روی جواهر خراش بیاندازد.
 • اگر روی طلا شما از مرواید استفاده شده، هیچگاه آن را درون یک کیسه تیره قرار ندهید.
 • بهتر است جواهرات را به طور مجزا از یکدیگر در کشو جایگزاری کنید. تا احتمال ایجاد برخورد و ایجاد ساییدگی در اثر برخورد طلا ها با یکدیگر را کاهش دهید.
 • کلر می تواند رنگ طلا را کدر کند. هنگام رفتن به استخر از زیورآلات طلا استفاده نکنید.
سخن پایانی

دیگر نیازی به نگرانی درباره کدر شدن طلا نیست. جواهری جلوه ضمن آموزش دادن چندین روش ساده، برای مشتری هایش این امکان را فراهم کرده است تا با خیالی مطمئن طلا هایشان برای براق کردن طلا به آن ها بسپارند.

سوالات متدوال درباره براق کردن طلا

 1. آیا استفاده از دستگاه اولتراسونیک به صرفه است؟
  شاید در نگاه اول کنید این روش به نسبت سایر نمونه ها هزینه بیشتری برای آن صرف می شود و به صرفه نیست. اما این روش مطمئن ترین روش است. به علاوه اینکه درخششی را که این دستگاه ایجاد می کند با هیچ دستگاه دیگری قاتبل مقایسته نیست.
 2. چگونه در هزینه استفاده از دستگاه اولتراسونیک کاهش دهیم؟
  اگر به طور همزمان چندین قطعه طلا را برای براق سازی ببرید؛ ضمن صرفه چویی در هزینه ها در وقت خود نیز صرفه جویی کردید.
 3. آیا می توان برای شست وشو طلا تنها از آب جوش استفاده کرد؟
  بله؛ داخل ظرفی طلا ها را به گونه ای که روی هم قرار نگیرند؛ بگذارید. سپس آب را به اندازه که روی آن ها را بپوشاند بریزد. منتظر بمانید تا آب خنک شود. سپس طلا ها از آب خارج کرده و ان ها را خشک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *