طلا و جواهر, نگهداری طلا

نحوه تمیز کردن طلا و جواهر

نحوه تمیز کردن طلا

طلا نیز مانند تمام جواهرات نیاز به تمیز شدن و مراقبت دارد. در طول زمان دچار لکه و یا از دست رفتن جلای اولیه‌ی خود می‌شود. در این مطلب قصد داریم تا به تمیز کردن طلا در خانه بپردازیم و راهکار‌هایی برای خلاص شدن از شر کدی های طلا را برای شما شرح دهیم. نحوه تمیز کردن طلا و جواهر مختلف است. اما بهترین روش های خانگی استفاده از خمیر دندان و مایع ظرفشویی و … است.

تمیز کردن طلا

نحوه تمیز کردن طلا

تمیز کردن طلا در خانه

تمیز کردن و براق کردن طلا در خانه با استفاده از چندین روش امکان پذیر می‌باشد. به دلیل گرانبها بودن و باارزش بودن طلا تمیزی آن دارای اهمیت می‌باشد و باعث نشان دادن جلوه خود می‌شود. در ادامه روش‌های تمیز کردن طلا و جواهر در خانه را بررسی میکنیم:

تمیز کردن طلا با خمیر دندان

با استفاده از خمیر دندان می‌توانید به تمیز کردن طلا و جواهر در خانه بپردازید و طلای خود را مانند روز اول زیبا و تمیز نمایید. با استفاده از یک بند انگشت خمیر دندان و مقدار کمی آب می‌توانید محلولی را برای تمیز کردن طلای خود ایجاد کنید. سپس با استفاده از یک مسواک قدیمی آن را تمیز نمایید. باید توجه داشته باشید که تمیز کردن جواهرات با مسواک باید به آرامی انجام شود تا نگین‌های آن در شستشو دچار مشکل نشوند.

خمیر دندان برای تمیز کردن طلا

تمیز کردن طلا با خمیر دندان

پاکسازی طلا در منزل با آمونیاک

آمونیاک را می‌توانید به راحتی در لوازم بهداشتی فروشی‌ها یافت و تهیه نمایید، برای تمیز کردن طلا با آمونیاک باید ابتدا طلا را به مدت یک دقیقه به داخل مخلوط آب و آمونیاک قرار دهید و بعد از گذشت یک دقیقه بلافاصله طلا را از درون آمونیاک بیرون بیاورید و حدود یک دقیقه طلا را با آب سرد بشویید و سپس با یک دستمال پارچه‌ای آن را تمیز نمایید. اگر با انجام این کار طلای شما تمیز نشد، می‌توانید یک بار دیگر این عمل را انجام دهید تا نتیجه مطلوب را به دست بیاورید.

نکته: آمونیاک قدرت خورندگی دارد و ماندن طلا بیش از یک دقیقه داخل آمونیاک می‌تواند به طلای شما آسیب برساند.

نحوه تمیز کردن طلا در خانه

براق کردن طلا با مایع ظرفشویی

براق کردن طلا با مایع ظرفشویی

استفاده از طلا برای تمیزی و برق انداختن طلا بسیار موثر می‌باشد. برای تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی ابتدا باید مخلوطی از آب و مایع ظرفشویی را تهیه کنید. سپس طلای خود را داخل آن بیندازید. برای تمیز کردن طلا در خانه با استفاده از این روش می‌توانید از سودا و یا نوشابه به جای آب استفاده کنید تا طلای شما از هرگونه آلودگی و کثیفی پاک شود. روشی دیگر برای تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی به این گونه است که طلای خود را به مایع ظرفشویی آغشته نمایید و سپس با یک مسواک به تمیز کردن آن بپردازید. بعد از تمیز کردن طلا و جواهر با مایع ظرفشویی باید آن را به مدت یک شبانه روز در مکانی قرار دهید تا به طور کامل خشک شود.

براق کردن طلا با مایع ظرفشویی

تمیز کردن طلا با مایع ظرفشویی

جلوه دادن به طلا با سرکه

یکی از روش‌های براق کردن طلا در خانه و از بین بردن آلودگی‌ها از روی آن، استفاده از سرکه می‌باشد که تا حد مکان بهتر است از استفاده این روش برای تمیز کردن طلا جلوگیری نمایید زرا سرکه می‌تواند باعث خورندگی طلا بشود. برای تمیز کردن طلا و جواهر با سرکه باید طلا به مدت دو دقیقه داخل سرکه بماند. سپس با آب ولرم شستشو شود.

از بین بردن آلودگی طلا با استفاده از الکل

الکل قدرت پاکیزگی بسیار زیادی دارد و می‌تواند هرگونه لکه و آلودگی را از روی طلا پاکسازی نماید، با قرار دادن طلا در الکل حدود دو الی سه ساعت می‌توانید به راحتی جلوه اولیه طلا را به آن بازگردانید.

الکل برای تمیز کردن طلا

تمیز کردن طلا با الکل

براق کردن طلا با جوش شیرین

جوش شیرین دارای قابلیت پاکیزگی بسیار بالایی می‌باشد و می‌توان با استفاده از جوش شیرین به تمیز کردن طلا و جواهر در خانه پرداخت، ابتدا باید کمی نمک و جوش شیرین را درون آب گرم حل کنید. طلای خود را به مدت دو دقیقه داخل آن بیندازید. سپس آن را بیرون بیاورید با یک دستمال پارچه‌ای خشک کنید. در هنگام خشک کردن طلا باید تمام لکه‌های باقی مانده روی آن را یا دستمال از بین ببرید. سپس با آب گرم طلای خود را شستشو نمایید.

نکات قابل توجه در هنگام تمیز کردن طلا و جواهر

برای تمیز کردن طلا در خانه باید به نکاتی توجه داشته باشید تا از آسیب رساندن به طلای خود جلوگیری نمایید. این نکات شامل موارد زیر می‌باشد:

 • قرار ندادن طلا به مدت طولانی در آب
 • استفاده نکردن متداول از آمونیاک، سرکه و جوش شیرین برای تمیز شدن طلا
 • خشک کردن طلا پس از شستشو
 • توجه به تفاوت شستشوی طلا با جواهر
 • استفاده آرام از مسواک برای تمیز ردن طلا

فرق تمیز کردن طلا با جواهرات

در متن تمام روش‌های تمیز کردن طلا در خانه را برای شماشرح داده‌ایم امام باید توجه داشته باشید که تمام این روش‌ها برای تمی کردن جواهرات مناسب نمی‌باشد. حتی ممکن اتست باعث آسیب رساندن به سنگ‌های کار شده در جواهرات شود. برای تمیز کردن جواهرات بهتر است از مایع ظرف شویی و یا صابون بچه استفاده کنید. از شستن جواهرات با آب گرم و یا خیلی سرد خودداری نمایید. زیرا تغییر درجه در بعضی از سنگ‌ها باعث ایجاد ترک در آن‌ها می‌شود.

نکته: جواهراتی که در آن‌ها از سنگ‌هایی همچون تانزانیت، زمرد و اوپال استفاده شده است نباید با مسواک تمیز بشوند و ماندن آن‌ها در آب باعث آسیب رساندن و از بین بردن سنگ‌های جواهر شما می‌شود.

تمیز کردن طلا و جواهر

فرق تمیز کردن طلا با جواهر

سوالات متداول تمیز کردن طلا در خانه

 1. چگونه می‌توان طلا را در خانه تمیز کرد؟
  تمیز کردن طلا در منزل کار بسیار آسانی می‌باشد. می‌توان با استفاده از وسایلی همچون مایع ظرفشویی، الکل، جوش شیرین، آمونیاک و سرکه به تمیز کردن طلا در منزل پرداخت.
 2. تمیز کردن طلا چه مزایایی دارد؟
  با تمیز کردن طلا در خانه می‌توانید درخشش طلای خود را مانند روز اولش بکنید و جلوه زیبای آن را برگردانید، با تمیز کردن طلا تمام آلودگی‌های به وجود آمده در آن از ببین می‌رود و می‌توان با انجام این کار از کدر شدن طلا جلوگیری کرد.
 3. در هنگام تمیز کردن طلا باید به چه نکاتی توجه کرد؟
  برای تمیز کردن طلا باید به نکاتی همچون استفاده نکردن متداول از مواد اسیدی برای تمیز کردن طلا، شستشو کردن آرام ، قرار ندادن طلا به مدت طولانی در آب و توجه به تفاوت شستشوی جواهرات با طلا دقت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.