خرید طلا

نحوه تشخیص طلای 18 عیار

طلای ۱۸ عیار

خاص ترین طلای موجود در جهان، طلای 24 عیار می‌باشد. بخاطر نرم بودن طلای 24 عیار نمی‌توان از آن برای ساخت همه جواهرات استفاده کرد. معمولا می‌توان این طلای خاص را در بعضی از شمش‌هایی که بسیار کمیاب هستند مشاهده نمود. برای افزایش مقاومت طلا از آلیاژهایی مانند آلیاژ مس، نقره، پالادیوم و … برای ترکیب کردن با طلا استفاده می‌شود که در نهایت طلای 18 عیار ایجاد شود. در واقع طلای 18 عیار از 75 درصد طلا خاص و 25 درصد آلیاژهای مختلف ساخته شده است. برای خیلی از افراد این سوال پیش می‌آید که تشخیص طلای 18 عیار به چه صورت می‌باشد که در ادامه قصد داریم طور کامل به این موضوع بپردازم.

تشخیص طلای 18 عیار

در هنگام خرید طلا بهتر است به عیار هک شده بر روی آن دقت نمایید، ولی گاهی اوقات ممکن است فروشنده با استفاده از آلیاژهای تقلبی و روکش طلا سر خریدار را کلاه بگذارد و یا عیار طلا را بیشتر هک نماید. برای جلوگیری از ایجاد این اتفاق بهتر است از روش هایی برای تشخیص طلای 18 عیار خود استفاده نماییم که در ادامه چند مورد از این روش ها را برای شما شرح داده ایم. اما مطمئن ترین کار خرید از مراکز معتبر می باشد. هنگام خرید طلا آنلاین می توانید از فاکتور، اعتبار فروشگاه و عیار طلا را تشخیص دهید.

استفاده از سنگ محک برای بررسی عیار طلا

بررسی عیار طلا با سنگ محک

استفاده از سنگ محک برای بررسی عیار طلا

سنگ محک از جنس سیلیسیوم و کوارتز در رنگ سیاه می‌باشد. می‌توان آن را با شکل‌های مختلف در بازار پیدا کرد. از این سنگ برای تشخیص عیار و اصل بودن طلا استفاده می‌شود.

استفاده از سنگ محک از سالیان پیش وجود داشته و در حال حاضر بسیاری از طلا فروشان نیز از این روش برای محک زدن عیار طلا استفاده می‌نمایند.

برای تشخیص طلای 18 عیار باید ابتدا با طلا چند خط بر روی سنگ محک بکشید و سپس با استفاده از اسید عیار شده، چند قطره از آن را بر روی خط هایی که بر روی سنگ محک کشیده ایم می‌ریزیم و سپس خط ها را مشاهده می‌نماییم.

در صورتی که خط ها به طور کامل محو شده باشند و از بین رفته باشند باید بدانید که قطعه مورد نظر شما به هیچ وجع طلا نمی‌باشد و یا عیار آن بسیار پایین است. در این روش می توانید از کلیدهای شاخص نیز برای محک زدن طلا استفاده نمایید.

تشخیص عیار طلا با دستگاه اسپکتروفتومتر

یکی دیگر از روش هایی که برای تشخیص عیار طلا استفاده می‌شود، استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر می‌باشد. با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر و جذب تابش نور این دستگاه می‌توان ترکیب های عنصر تمامی فلزات از جمله طلا را بررسی کرد.

از این دستگاه برای تعیین ترکیبات عنصری فلزات استفاده می‌شود. با اندازه گیری نور جذب شده توسط آنالیت، می‌توان غلظت و عیار طلا را بررسی کرد.

تشخیص عیار طلا

تشخیص عیار طلا با روش کوپلاسیون

تشخیص طلا با روش کوپلاسیون

یکی دیگر از روش های بسیار رایج برای تشخیص طلای 18 عیار استفاده از کوپلاسيون است. در این روش با استفاده از ترازوی مخصوص آنالیتیک، طلای خود را وزن می‌کنیم. سپس با استفاده از مقداری فلز سرب برای جذب شدن اکسیدهای موجود طلا استفاده می‌کنیم.

بعد از انجام این عملیات در مرحله بعد مقداری اسید نیتریک را به طلای خود اضافه می‌‌کنیم تا فلزات موجود در طلا با اسید ترکیب و حل شوند. در پایان طلای تصفیه شده خود را وزن کنید. وزن آن را با وزن اولیه خود مقایسه نمایید تا متوجه عیار طلای خود بشوید.

تشخیص عیار طلا با استفاده از اسید

استفاده از اسید یکی از آسان ترین راه ها برای تشخیص طلای 18 عیار می‌باشد، در این روش با استفاده از مقداری اسید بر روی طلا و مشاهده کردن واکنش آن می‌توانید متوجه مقدار عیار خود بشوید. اگر با ریختن اسید بر روی طلا، هیچ واکنشی را مشاهده نکردید باید بدانید که طلای شما 18 عیار یا بیشتر از آن است.

اگر با ریختن اسید بر روی طلا شاهد این باشید که طلا رنگ قهوه ای به خود گرفته است، باید بدانید که طلای شما 14 عیار یا 10 عیار است. اگر طلا یا قطعه شما با ریختن اسید سبز شود باید بدانید که طلای شما یا کمتر از 10 عیار است یا به طور کلی طلا نمی‌باشد.

جمع بندی تشخیص طلای 18 عیار

طلا یکی از گران ترین فلز در جهان است که در زمینه جواهرسازی استفاده از این فلز بسیار قابل اهمیت می‌باشد. طلای 18 عیار ترکیبی از 75 درصد طلای خالص و 25 درصد آلیاژهای مختلف مانند مس، نقره، پلاتین، نیکل و..  می‌باشد که در ایران نیز از طلای 18 عیار استفاده می‌شود.

در بعضی از مواقع ممکن است فروشنده طلاهای تقلبی یا طلاهایی با عیارهای پایین تر به شما بفروشد. برای جلوگیری از این کار بهتر است از راه هایی برای تشخیص عیار طلای خود استفاده نمایید.

بررسی سنتی عیار طلا

بررسی عیار طلا

سوالات متداول تشخیص طلای ۱۸ عیار

  1. چگونه می‌توان طلای 18 عیار را تشخیص داد؟
    برای تشخیص طلای 18 عیار می‌توان عیار هک شده روی طلا را بررسی کرد ولی گاهی اوقات ممکن است فروشنده عیار بالاتری را بر روی طلا ثبت کرده باشد و برای جلوگیری از این اتفاق، باید از روش های قدیمی یا استفاده از دستگاهی که برای تشخیص عیار طلا به ما کمک می‌کنند استفاده نماییم. استفاده از سنگ محک، دستگاه اسپکتروفتومتر، کوپلاسيون و استفاده از اسید برای تشخیص عیار طلا می‌توانند کمک بسیاری به ما بکنند.
  2. نحوه تشخیص طلای 18 عیار با سنگ محک چگونه است؟
    یکی از قدیمی ترین روش هایی که در حال حاضر نیز از آن بسیار استفاده می‌شود، استفاده از سنگ محک می‌باشد. با استفاده از سنگ محک و ایجاد چند خط با طلا بر روی این سنگ و چند قطره اسید عیار شده می‌توان عیار طلای خود را مشخص کرد. استفاده از کلیدهای شاخص نیز در تشخیص دادن عیار طلا کمک بسیار موثری به طلا فروشان می‌کند.
  3. ترکیبات طلای 17 عیار چگونه است؟
    ترکیبات طلا شامل 75 درصد طلای خاص و 25 درصد آلیاژها و فلزات دیگری مانند مس، نیکل، نقره، پلاتین و … می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *