بنکداری یکی از انواع و اشکال عمده فروشی در حوزه طلا و جواهر و مصنوعات مرتبط با طلا است. عمده فروشی به خرید کالا در مقیاس های بزرگ (عمدتا از تولید کننده) و فروش آن به مشتریان (خرده فروشان، فروشگاهها، صاحبان گالری و…) به صورت عمده و قیمت پائین اطلاق می گردد. عمده فروش در حقیقت واسطه بین تولید کننده و فروشنده است. فراموش نکنید یک عمده فروش نه تولید کننده است و نه با مشتری نهایی یک محصول سر و کار دارد. مهمترین ویژگی عمده فروشی توانایی انبار کردن و نگه داری محصول و کالا و عرضه آن در زمان مناسب است.

عمده فروش ها بر خلاف خرده فروش ها نه نیازی به تبلیغ و ترویج کالا دارند و نه به جو حاکم بر بازار اهمیت می دهند. تفاوت بزرگ دیگر، حجم معاملات و گستردگی حوزه های عملکردی است. حجم معاملات یک عمده فروش قابل مقایسه با خرده فروش نیست و از طرف دیگر خرده فروش ها عمدتآ در حوزه های تخصصی کار می کنند. حال آنکه یک عمده فروش بسته به سرمایه، ارتباطات و تجهیزات می تواند در زمینه های مختلف به خرید و فروش مبادرت ورزد. یکی دیگر از کارکرد های عمده فروشی و بنکداری، تسهیل روند فروش کالا و محصولات با هزینه ای مناسب و کمتر است.

جور بودن جنس و کالا از مشخصه های دیگر بنکداری است. یک عمده فروش با توجه به سرمایه، ارتباط و توانایی نگهداری، می تواند هر میزان کالا و محصول را خریداری نماید. این یک واقعیت مهم است که حتی اگر شما بهترین محصول ممکن را تولیدکنید ولی نتوانید به نحو درستی آن را به مردم معرفی و به فروش برسانید، به سرعت از بازار بیرون رانده می شوید. امروزه انواع مختلفی از سیستم های پخش در بازار وجود دارد که هریک به نوعی در تلاش است تا محصولات تولیدی را به بهترین شکل، در سریع ترین زمان و با مناسب ترین قیمت ممکن به فروش برساند.

متداول ترین و شاید باقدمت ترین روش در فروش کالاها، پخش و توزیع از طریق عمده فروشان و بنکدارها است. بنابراین بنکداران یا عمده فروشان طلا، جنس را از سازندگان طلا در وزن های بالا خریداری می کنند و وظیفه دارند تا کارهای تولیدی طلاسازان در کارگاه های کوچک یا در کارخانه های بزرگ طلاسازی را بین طلافروشان پخش کنند.

در راستای مطالب فوق شرکت بنیان آفرینان جلوه (جواهری جلوه) با توجه سیاست گذاری و برنامه ریزی بلند مدت خود برای حضور در بازار ملی، منطقه ای و بین المللی، ضمن توجه به ضرورت و الزام تکمیل فرآیند تولید تا مصرف طلا و حذف هزینه های واسط، بر آن بوده است با راه اندازی کارگاه های تولید طلای جلوه، بنکداری جلوه و گالری جلوه (تک فروشی و ویترین داری)، آبشده فروش (خرید و فروش طلای آبشده)، سکه فروشی (فروش سکه بصورت تکی و پک صدتایی)، علاوه بر ارائه خدمات متمایز به مشتریان و همراهان خود، افق روشنی برای آینده خود و مجموعه جلوه تصویر سازی نماید. بدیهی است این مهم جزء با شفافیت، پاسخگویی و مسئولیت پذیری و صد البته همراهی همراهان عزیز و ارجمند جلوه محقق نخواهد شد.