خرید طلا, طلا و جواهر

چگونگی پی بردن به عیار طلا

آبکاری طلا

چگونگی پی بردن به عیار طلا: در هر کشور استانداردی برای عیار طلا تعیین شده است. این بدان معنی نیست که عیاری بالاتر و یا پایین تر از استاندارد طلا در کشور یافت نمی شود. طبق قوانین سازمان ملی استاندارد، هیچ منع قانونی برای تعدیل عیار طلا وجود ندارد. عیار طلا به خلوص طلا گفته می شود. هرچه عیار عدد بالاتر باشد یعنی طلا خالص تر است. معمولا عیار طلا به 2 صورت از 24 یا از 999.9 مبنای سنجش قرار می گیرد.

عیار طلا معمولاً از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود. طلا به دلیل ارزش ذاتی آن به عنوان یکی از روش های سرمایه گذاری مطمئن محسوب می شود اما اطلاع از میزان عیار طلا و تشخیص طلای اصل از طلای بدل در زمینه خرید طلا از اهمیت زیادی برخوردار است. خرید طلا یا سکه از جای مورد اعتماد و دارندگان مجوز از اتحادیه طلا و جواهر، شناخت کافی از ابزارهای تشخیص اصالت طلا و مشورت با افراد صاحب صلاحیت و فعال در حوزه کسب وکار طلا و سکه بسیار مهم و ضروری است. همراهان عزیز جلوه می توانند برای خرید طلا با اعیار مطمئن و با تضمین اصالت، از تمام محصولات شرکت بنیان آفرینان جلوه(مجموعه جواهری جلوه) و کالکشن مختلف در سایت جلوه دیدن فرمایند.

عیار طلا

در مقاله حاضر سعی کرده ایم به منظور بالا بردن آگاهی مردم توضیحات و اطلاعات کافی در خصوص عیار طلا، چگونگی اطلاع از عیار طلا، انواع عیار طلا، نحوه تشخیص عیار طلا، خرید آنلاین طلا و سرمایه گذاری طلا به همراهان عزیز ارائه نمائیم. اگر قصد خرید طلا، فروش طلا، خرید طلای کم اجرت و خرید طلای بدون اجرت، خرید سکه و فروش سکه در مناسبت های مختلف دارید کافی است سری به گالری‌های دارای مجوز کسب و کار از اتحادیه طلا و جواهر بزنید. یکی از مباحث مهم روش ها و چگونگی تشخیص طلای اصل از طلای بدل و هم چنین عیار طلا بویژه در زمان خرید طلا می باشد.

تعریف عیار:

شمش طلا خالص‌ترین حالت این ماده در بازار مصرف است که عیار آن نیز 9/999 است. معنی این عدد این است که در هر 1000 گرم طلای شمش 9/999 گرم طلا و 1/0 گرم ناخالصی وجود دارد. عیار رایج در بازار ایران 750 است که در حقیقت این عدد یعنی در هر 1000 گرم طلای 750، 750 گرم طلا و 250 گرم آلیاژ موجود است. با افزودن آلیاژهای زردرنگ به شمش طلا، طلای زرد و با افزودن آلیاژهای سفیدرنگ، طلای سفید پدید می‌آید. برخی از مصرف‌کنندگان زیورآلات طلا بر این باور هستند که طلای سفید موجود در بازار همان پلاتین است. در حالی‌که طلای سفید آلیاژی سفید‌رنگ از طلا با فرمول شیمیایی Au و پلاتین دارای فرمول شیمیایی Pt است.

عیارهای مختلف طلا و درصد خلوص آن ها:

عیار طلا هم بر اساس بیشترین میزان ۲۴ و هم بر اساس ۱۰۰۰ سنجیده می شود. شمش های طلا ۲۴ عیار و ۹۹۹.۹ عیار هستند. چرا که همیشه ۰.۱ درصد آن را به عنوان ناخالصی احتمالی در نظر می گیرند. عیار های مختلف طلا بر حسب ۲۴، عیار های ۲۴، ۲۱، ۱۸، ۱۷، ۱۲ و ۹ هستند.  همچنین بر حسب ۱۰۰۰، عیار های ۹۹۹.۹، ۸۷۵، ۷۵۰، ۷۰۵، ۵۰۰ و ۳۷۵ تعریف می شوند. هر چه این اعداد کوچک تر می شوند، از خلوص و ارزش طلا کم می شود. درصد خلوص طلای ۱۸ عیار که معادل ۷۵۰ عیار بر حسب هزار است، ۷۵ درصد و درصد خلوص طلای ۱۲ عیار که معادل ۵۰۰ عیار بر حسب هزار است، ۵۰ درصد است.

بیشترین میزان خلوص طلا متعلق به طلای ۲۴ عیار و ۹۹۹.۹ عیار با خلوص ۹۹.۹ درصد است. کمترین میزان خلوص طلا ۳۷.۵ درصد و متعلق به طلای ۹ عیار و ۳۷۵ عیار بر حسب هزار است.

عیار طلا

عیار طلا در ایران:

در ایران و بسیاری از کشورها نمایش عیار با عدد ۱۰۰۰ است. صد البته هیچگاه طلایی با این عیار نخواهید دید چون شمش‌ها با عیار ۹۹۹.۹ معامله می‌شوند و ۰.۰۱ درصد ناخالصی احتمالی در نظر می‌گیرند. در دوره قبل از انقلاب، عیار طلا 705 و 750 یا 17 و 18 عیار بود که پس از انقلاب با تلاش‌هایی که در این زمینه انجام شد، عیار طلا در ایران به یک واحد استاندارد رسید و آن عیار 750 یا 18 عیار است. از آن پس تمامی طلاهای 17 عیار و حتی پایین‌تر (انتیک) از سطح بازار جمع‌آوری و ساخت مصنوعات طلا و جواهر و عرضۀ آن در بازار کشور غیر‌قانونی اعلام شد. بر همین اساس تولیدکنندگان و فروشندگان موظف شدند فقط مصنوعاتی با عیار 18 را عرضه کنند.

عبارت 18k  روی طلا های ساخت ایران به چه معنی است؟

k مخف کلمه karat یا عیار می باشد. پس معنی این کلمه عیار 18 می باشد. ممکن است برخی از مصنوعاتی که از امارات خریده اید واژه 21k یا 22k  درج شده باشد و به معنای عیار 21 از 24 یا 22 از 24 است.

نحوه اطلاع از میزان عیارطلا :

از ابزارهای مختلفی برای سنجیدن میزان عیار طلا استقاده می شود. یکی از این راه ها استفاده از سنگ محک که معمولا از جنس کواترز و سلسیوم است، می باشد. استفاده از سنگ محک یکی از روش های سنتی سنجش عیار طلا است. این روش به این صورت است که فلز را روی سنگ محک می کشند تا قسمتی از آن روی سنگ محک بماند. پس از این مرحله روی طلا هایی با عیار پایین تر، یک قطره از محلولی با غلظت های مختلف اسید نیتریک و روی طلا هایی با عیار بالاتر، یک قطره از محلولی به نام تیزاب که مخلوط سدیم کلرید و اسید نیتریک است را می ریزند.

سپس دقت می کنند که اگر رنگ فلز کشیده شده روی سنگ ثابت ماند، یعنی خلوص طلا بالا می باشد. اما اگر کمرنگ شد به این معنا است که خلوص و عیار طلای فلز کم بوده است. در واقع با این روش میزان خورندگی فلز را در برابر اسیدها می سنجند. این روش غالبا در طلا فروشی ها برای تعیین مقدار خلوص و اصالت طلا استفاده می شود و دقت زیادی ندارد. روش دیگر روش کوپلاسیون است که تنها مخصوص آزمایشگاه های تعیین عیار طلا می باشد.

این روش پیچیده، حاصل از مراحل متعددی مثل ذوب طلا، ترکیب آن با نقره، قرار دادن آن در ورقه هایی از سرب و حرارت دادن به آن و جوشاندن آن است. اساس تشخیص عیار طلا در این روش اختلاف وزن آن در قبل و بعد از انجام این مراحل است. نام دیگر این روش ری گیری است.آخرین روشی که می خواهیم به توضیح آن بپردازیم روش ایکس آر اف است. این روش نیز مانند روش قبلی در آزمایشگاه انجام می شود و از دقت بسیار بالایی برخوردار است. این روش بر اساس اشعه بازتابش شده ایکس از سطح اتم های برانگیخته طلا است. عیار طلا

سنگ محک چیست؟ (روش سنتی)

در این روش طلا را به روي سنگ کوارتز يا سنگ محک (که سنگ سياه سيليسي است) و در برابر اثر خورندگي اسيدها مقاوم مي باشد، مي کشند. براي تعيين عيار طلا، کليد عيارهاي مختلف را روي سنگ محک کشيده و عيارهاي پايين تر از 14 را توسط اسيد نيتريک خالص با غلظت هاي مختتلف و عيارهاي بالاتر از 14 را توسط تيزاب سلطاني يا مخلوط اسيد نيتريک و نمک طعام سنجيده و خورندگي نمونه ي مجهول را در برابر اسيدها، در مقايسه با کليدهاي نمونه معين مي کند.

روش کوپلاسیون:

این روش ویژه آزمایشگاه های تعیین عیار طلا می باشد. در این روش حدود 0. 1 گرم از طلا را با ترازو آنالیتیک وزن کرده و آن را با مقداری از فلز نقره خالص به نسبت 3 به 1 ترکیب می کنند. این ترکیب را در ورقه از جنس فلز سرب قرار می‌دهیم و ورقه را به صورت گلوله در می‌آورند. این عمل می‌تواند تا چند مرتبه ادامه پیدا کند. طلای حاصل از این فرآیند را مجددا وزن کرده با توجه به این اختلاف وزن، عیار طلا مشخص می گردد.

روش تعيين با دستگاه اسپکتروفتومتر:

مقدار معيني طلا (در حدود 100 ميلي گرم) را وزن نموده و در تيزاب سلطاني حل کرده سپس با مقايسه ي استانداردهاي مختلف و با کشيدن منحني، عيار نمونه ي مجهول را معين مي کنند.

روش XRF در تعیین عیار طلا :

این روش همچون روش ری گیری باید توسط آزمایشگاه انجام گیرد. از روش XRF بیشتر برای تعیین میزان طلا و سایر فلزات موجود در خاک های معدنی استفاده می شود و به دلیل ماهیتش دارای دقت بسیار بالایی است. عملکرد این روش به این صورت است که نمونه پس از آماده سازی، در دستگاهی مخصوص قرار داده می شود تا به آن اشعه X بتابد. با تاباندن اشعه X و در اثر برانگیخته شدن اتم ها و ایجاد الکترون ها، اشعه ایکس ثانویه تولید می گردد. از آنجایی که هر نمونه بر اساس ترکیب شیمیایی خود دارای طیف مشخصی است، با کمک اشعه X ثانویه، فهرست فلزات موجود در نمونه و میزان خلوص آنها مشخص می گردد.

عیار طلا

براي مثال:

براي طلا با عيار بالاتر از 14 گرم و براي طلا با عيار پايين تر از آن ( مثلا 9 گرم ) 8 گرم سرب لازم است. ورقه حاصل از سرب و طلا را به صورت گلوله درآورده و در بوته کوپل قرار مي دهيم و در کوره اي به دماي 1050 درجه سانتي گراد ميگذاريم تا پس از ذوب شدن حالت درخشندگي پيدا کند و سپس کوره را خاموش کرده تا دماي آن به 850 درجه سانتي گراد کاهش يابد. دگمه ( گلوله ) موجود در کوپل را که حاوي طلا و آلياژي از فلزات گرانبها مي باشد را در 20ml اسيد نيتريک يک و يک به مدت نيم ساعت در يک بوته ي چيني يا بشر مي جوشانيم تا خروج کامل گازهاي خرمايي رنگ نيتروز مشاهده شود. اين عمل را مي توان تا چند بار ادامه داد تا عاري از فلزات اضافي شود.

سخن آخر

اعتماد و اطمینان به محل خرید طلا (گالری، کارگاه، بنکداری و…) موضوع حائز اهمیت است که خریدار طلا بایستی بدان توجه کافی داشته باشد. بایستی همواره بخاطر داشته باشید در زمان خرید طلا، فروش طلا، خرید طلای کم اجرت، طلای بدون اجرت، خرید سکه، فروش سکه و سایر مصنوعات مرتبط با طلا و همچنین خرید جواهرات مورد علاقه خود به مغازه ها و فروشگاه های معتبر طلا که مجوز کسب و کار از اتحادیه طلا و جواهر دارند، مراجعه نمائید.

بحث مهم دیگر عیار طلا(طلای ۱۸ عیار، طلای ۲۴ عیار و…)، نحوه اطلاع از عیار طلا و خرید آنلاین طلا و فروش اینترنتی طلا و خرید و فروش حضوری طلا است. آقای ابراهیم محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر همواره بر خرید طلا و جواهر از گالری های دارای مجوز کسب وکار از اتحادیه طلا و جواهر و نیز سایر مجوزهای مرتبط با حوزه طلا و سایر مصنوعات طلا تاکید می کنند.  بدیهی است داشتن سایر مجوزها و نشان ها می تواند اطمینان بخش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *