خرید طلا, خرید کادو

نکات مهم در هنگام خرید طلا در ایران

خرید طلا در ایران

نکات مهم در هنگام خرید طلا در ایران: تشخیص طلای اصل از طلای بدل، تضمین اصالت طلا و عیار طلا مستلزم داشتن دانش و اطلاعات کافی برای خرید طلا از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر قصد خرید طلا، فروش طلا، خرید طلای کم اجرت و خرید طلای بدون اجرت، خرید سکه و فروش سکه در مناسبت های مختلف دارید لازم است علاوه بر داشتن اطلاعات کافی، به گالری‌های دارای مجوز کسب و کار از اتحادیه طلا و جواهر مراجعه نمائید.

بسیاری از افرادی که به دنبال حفظ ارزش پول خود هستند، در جست و جوی خرید طلا می باشند تا بتوانند اثر تورمی را کاهش دهند. حال سوال اینجاست که نکات مهم برای خرید طلا چه مواردی هستند؟ برای خرید طلا و سکه چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم؟ نکات مهم برای خرید طلا چه کمکی در زمان خرید این دارایی ارزشمند به ما می کند؟ همراهان عزیز جلوه می توانند برای خرید طلا و مشاوره در زمینه طلا و جواهر با گروه مشاورین شرکت بنیان آفرینان جلوه(مجموعه جواهری جلوه) در تماس باشند.

نکات مهم برای خرید طلا در ایران

نکات مهم برای خرید طلا در ایران

در ابتدا بهتر است بدانید که هر خانواده‌ ای در راستای پس ‌انداز سرمایه‌ های اندک خود که بیشتر از کنار گذاشتن قسمتی از حقوق ماهیانه ‌خود حاصل می شود، از روش‌ های گوناگونی برای سرمایه گذاری استفاده می کند. گروهی که اهل ریسک اند به سرمایه گذاری در بورس ، خرید و فروش سکه و ارز و حتی سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال و مسکن می پردازند و گروهی دیگر هم که به دنبال حاشیه امن‌ تری برای پس ‌اندازهای خرد خود می گردند، به بازکردن یک حساب پس ‌انداز با سود روز شمار تمایل بیشتری نشان می دهند که به هیچ عنوان این مورد با توجه به میزان تورم واقعی کشور، توجیه اقتصادی ندارد.

حالا با این وضع برای سرمایه گذاری کم ریسک و پر سود که از آن اطمینان داشته باشیم و کلاه برداری و سختی های زیادی هم نداشته باشد، می توانیم سرمایه گذاری با خرید طلا را پیشنهاد کنیم. برای خرید طلا و سکه باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید، تا بهترین و مطمئن ترین انتخاب را تجربه کرده و سود خوبی از معامله خود کسب کنید. معمولا ما از کودکی با طلا و خرید طلا و به صورت کلی اطلاعات کلی در زمینه طلا و سکه آشنایی داریم، چون همیشه بزرگ تر های خود را در این مسیر دیده ایم و اطلاعات جزئی در این خصوص داریم، ولی برای این که خودمان شروع به خرید طلا و سرمایه گذاری هایی هرچند اندک در این زمینه بکنیم، نیاز است تا نکات مهم برای خرید طلا رو بلد باشید.

عیار رایج طلا:

یک سوالی که خیلی وقت ها مشتریان از طلافروش ها می پرسند این است که عیار طلایی که میخریم چقدر باشد؟ درباره طلا و عیارش چیزی که وجود دارد و شاید شما از آن اطلاع نداشته باشید این است که پایین ترین عیار طلا، یک عیار است و بالاترین آن ۲۴ عیار، ولی چنانچه قرار باشد بگوییم بهترین نوع عیار برای خرید ایرانی ها چیست؟ جواب طلای ۱۸ عیار است.

عیار های مختلف طلا:

در نظر داشته باشید که عیارهای رایج برای طلا عیارهای ۹۹۹، ۷۵۰، ۷۰۵ ‌یا ۲۴، ۱۸ و ۱۷ عیار هستند. عیار ۷۵۰‌ یعنی ۷۵ درصد طلا داریم (۱۸ قسمت از ۲۴ قسمت). ۲۵ درصد باقی مانده را فلزاتی مثل مس،‌ نقره،‌ پلاتین و رودیوم تشکیل می دهند. این اعداد معمولا روی طلایی که خریداری می کنید، حک شده است تا شما متوجه عیار و یا همان درجه خالصی طلا باشید.

نکات مهم برای خرید طلا در ایران

آگاه بودن و مطلع بودن:

به هیج وجه فریب چیزی به اسم طلای ۲۴ عیار را نخورید. تنها طلایی که ۲۴ عیار خالص است، شمش طلا می باشد. به این دلیل که شمش فلز نرمی است، نمی شود به تنهایی از آن زیورآلات ساخت.

چانی زنی و درخواست تخفیف:

به هیچ عنوان از چانه زدن خسته نشوید و اطمینان داشته باشید با کسر این مبلغ نیز، طلا فروش سود بسیار خوبی کسب خواهند کرد. در ضمن تخفیف را از مبلغ کل بالاتری شروع کنید تا نهایتا فروشنده به ۲ تا ۳ درصد تخفیف رضایت دهد.

خرید طلا در زمان مناسب:

خرید طلا یک کار مهمه و حساس است. وقتی شما روز شلوغی را برای این کار انتخاب می‌ کنید، شانس کم تری برای انتخاب گزینه‌ های جدید و مناسب تر پیش روی خود دارید. البته این نکته را هم مد نظر داشته باشید که در این ایام بازار طلای داخلی کشور تحت تاثیر مناسبت ‌های مانند روز مادر و … قرار گرفته و این امکان وجود دارد که به دلیل حجم بالای تقاضا برای خرید، طلا با رشد قیمت مواجه شود.

خرید طلا در زمان های خاص:

ماه ‌هایی مثل محرم و صفر که مراسم‌ های ازدواج برگزار نمی‌ شوند. تقاضا برای خرید طلا کم است و همین امر بر قیمت طلا تاثیر خواهد گذاشت، لذا اگر امکانش را دارید، خرید خود را به این دوران موکول کنید.

درخواست فاکتور طلا:

از سال ۱۳۹۱ اتحادیه طلا و جواهر فاکتورهایی را به کلیه واحدهای تولیدی و فروش طلا و جواهرات ارسال کرده است که در آن تمامی اطلاعات مربوط به یک قطعه طلا نوشته شده است. در این فاکتور ها باید کد واحد فروش و آدرس فروشگاه مورد نظر به صورت خوانا نوشته شده باشد و فروشنده تمامی اطلاعات اعم از گرم طلا، کارمزد ساخت، سود، ارزش افزوده را به تفکیک در جایگاه مخصوصی که در این فاکتور در نظر گرفته شده، درج نماید. ضمن آنکه تاجایی که امکان دارد از طلافروش معتمد و دارای پروانه کسب و کار از اتحادیه طلا و جواهر خریداری نمایید.

فاکتور طلا:

ارزش فاکتور طلا را وقتی خواهید فهمید که بخواهید طلای خود را به فروش برسانید. در کنار این موضوع، فاکتور نوعی سند مالکیت شما بر روی ‌یک قطعه طلا به حساب می آید. همچنین برای اثبات سرقتی نبودن ‌یا جعلی و تقلبی نبودن‌ یک قطعه طلا،‌ فاکتور نقش بسیار مهمی را ایفا خواهد کرد، لذا چنانچه قصد دارید در آینده با مشکلی در این خصوص روبرو نشوید، ‌فاکتور طلا را از همین ابتدا جدی بگیرید و در حفظ و نگهداری آن دقت کنید.

طلای بدون اجرت:

چنانچه شما هم جزو آن دسته از خانواده‌ هایی هستید. به این موضوع توجه داشته باشید که قادرید در گام نخست طلای بدون اجرت(دست دوم) خریداری نمایید. در حقیقت با این کار شما هزینه ای برای کارمزد طلا به مغازه دار نمی پردازید. و با پولتان می ‌توانید مقدار گرم بیشتری طلا خریداری کنید.

نکات مهم برای خرید طلا در ایران

طلای آبشده و سکه:

چنانچه هدفتان از خرید طلا بهره بردن از کاربرد زینتی آن نیست و به قصد سرمایه گذاری به طلا فروشی رفته اید، طلای آبشده یا سکه خریداری کنید. طلای آبشده و سکه اجرت ساختی ندارند و در زمان فروش با کم ترین ضرر به فروش خواهد رفت.

خرید حلقه نامزدی:

به صورت نانوشته، اکثر عروسی ها در فصل تابستان برگزار می شوند. در نتیجه ممکن است فکر کنید که این فصل بدترین زمان برای خرید حلقه نامزدی است، ولی با توجه به این که با برگزاری عروسی ها در تابستان، اکثر نامزدی ها در مواقع دیگر سال انجام می شود، بهتر است در تابستان اقدام به خرید حلقه کنید. در واقع به خاطر این که فروش در تابستان کمتر است، اکثر طلا فروشان با مشتریان خود بهتر راه می آیند و انعطاف پذیر تر عمل می کنند. برعکس، در حوالی عید سال نو تقاضا برای حلقه های نامزدی زیاد می شود و قیمت آن ها افزایش خواهد یافت.

اجرت ساخت طلا:

نکاتی که در مورد اجرت ساخت باید بدانید این است که کمترین کارمزد ساخت مربوط به النگوها، سپس زنجیرها و بعد خرده ‌ریزهایی شبیه آویزهای کوچک و … می باشد. اتحادیه طلا و جواهر هر سال برای تمامی مصنوعات نرخ می ‌دهد. به این صورت فروشنده باید این مبلغ را به قیمت طلای خام در بازار بیفزاید و سپس اجازه دارد ۷ درصد سود برای مغازه اش حساب کند که این میزان به مبلغ افزوده خواهد شد.

خرید آنلاین طلا:

برای خرید طلا به هیچ عنوان عجله نداشته باشید. از چند گالری دیدن کنید تا مدل مدنظر خود را بیابید. برای خرید طلا مورد نظر، مغازه های طلا فروشی دم دست ترین گزینه هستند، ولی در حال حاضر خرید آنلاین طلا و جواهر، امکان انتخاب و خرید طلا و جواهرات را راحت کرده است.

پختگی و تجربه در بازار طلا:

بازار طلا یکی از بازارهایی به حساب می آید که نوسان قیمتی بالایی در آن حکم فرماست. چنانچه به عنوان سرمایه گذار، تفکر اقتصادی نداشته باشید، متضرر خواهید شد. طلافروش ها با توجه به تجربه کاری و شگردهای خاص، سرمایه خود را با میزان ثابتی طلا در سال نگه می دارند. بنابراین سعی کنید سنجیده عمل کنید تا متحمل ضرر نشوید.

نکات مهم برای خرید طلا در ایران

طلای خارجی:

اگر در یک طلا فروشی از فروشنده شنیدید که قیمت یک انگشتر به این دلیل که طلای خارجی در آن به کار رفته است. و اجرت بیشتری دارد، بالاتر است پیشنهاد می ‌کنیم تا حد امکان از خرید این طلا خودداری فرمایید. در نظر داشته باشید که طلای یزد از طلای ساخت ایتالیا هم بهتر است و حتی برای صادرات به کشور های به نام هم استفاده می شود.

نگین های زینتی:

درست است که سنگ و نگین های زینتی بر زیبابی قطعه طلا تاثیر بسیاری خواهد داشت، ولی قیمت محصول را تا حد زیادی افزایش می دهد و این نکته بدیهی است که در زمان فروش قیمت بسیار پایین تری در انتظار شماست. بعلاوه مشکل زمانی پیش خواهد آمد که به دلیل شناخت کم، سنگ و نگین تقلبی بخرید.

محاسبه دقیق طلا:

با خودتان ماشین حساب به طلا فروشی ببرید. یکی از شگرد‌های طلا فروشان این است که هیچ گاه قیمت واحد هر گرم طلا را در فاکتور درج نمی کنند. و تنها به نوشتن وزن کل، عیار و قیمت کل بسنده می ‌کنند. این موضوع موجب خواهد شد تا شما در همان لحظه متوجه نشوید. بالاخره آیا قیمت را همان گونه که به شما گفته بودند، محاسبه کرده اند یا خیر. ولی چنانچه شما ماشین حساب همراه داشته باشید، به سادگی با تقسیم قیمت کل به وزن کل می ‌توانید این را بفهمید. و در صورت مغایرت به فروشنده اطلاع دهید. تلاش کنید وزن را خودتان از روی ترازو بخوانید، به خاطر این که این موضوع بارها دیده شده است. که در موقع خرید طلا، وزن آن را روند به پایین و برای فروش طلا وزن آن را روند به بالا می ‌کنند.

نکات مهم برای خرید طلا در ایران

کلام آخر

در انتها باید گفت که مهم نیست که با چه هدفی به سمت خرید طلا و جواهرات می روید. در هر صورت خرید طلا و جواهر یک تجربه لذت بخش برای شما خواهد بود. باید گفت طلا یک فلز گران بها به شمار می رود که با گذشت زمان ارزش خود را حفظ می کند. ولی خرید آن بسیار هزینه بر است و یک سرمایه گذاری در طول زندگی شخص محسوب می شود. در این راستا باید از آگاهی مناسبی از نکات مهم برای خرید طلا برخوردار باشیم تا خرید موفق و خوبی را تجربه کنیم.

—-

در زمان خرید طلا، فروش طلا، خرید سکه و فروش سکه به مغازه ها و فروشگاه های معتبر و مجاز فروش خرید طلا. که مجوز کسب و کار از اتحادیه طلا و جواهر یا مراجع ذیربط دارند، مراجعه نمائید تا کمتر در دام سودجویان و فرصت طلبان بیافتید. موضوعی که رئیس اتحادیه طلا و جواهر جناب آقای محمدولی همواره بر خرید طلا از گالری های دارای مجوز کسب وکار از اتحادیه طلا و جواهر و نیز سایر مجوزهای مرتبط تاکید می کنند.  بدیهی است داشتن سایر مجوزها و نشان ها می تواند اطمینان بخش خرید طلا و خرید سکه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *