خرید طلا, طلا و جواهر

طلا و جواهرات به عنوان سرمایه گذاری

سرمایه گذاری با طلا

خرید و فروش طلا، سکه و جواهرات به دلیل ارزشمند بودن آنها به عنوان یکی از روش های مطمئن سرمایه گذاری است. سرمایه گذاری در زمینه طلا و مصنوعات مرتبط با آن مستلزم داشتن دانش و اطلاعات کافی است. در این زمینه تشخیص طلای اصل از طلای بدل، تضمین اصالت طلا و عیار طلا برای خرید از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین لازم است در زمان خرید طلا از طلافروشی های دارای مجوز کسب و کار از اتحادیه طلا و جواهر اقدام نمود.

خرید طلا

 

آیا خرید طلا و جواهر می تواند نوعی سرمایه گذاری ایده آل باشد؟

از سالیان گذشته در زمینه خرید طلا و مصنوعات طلا با اهداف مختلف از جمله استفاده روزمره یا افزایش میزان سرمایه بحث می شود. اخیرا با ایجاد تنوع در مدل ها و زیباتر و ظریف تر شدن مصنوعات طلا، مردم بیش از گدشته اقدام به خرید طلا میکنند.

در کنار بسیاری از افراد که از طلا تنها به عنوان وسایل زینتی استفاده می کنند، افراد زیادی هم هستند که خرید طلا یا خرید سکه را با هدف سرمایه گذاری برای آینده انجام می دهند. سوالی که ذهن علاقه مندان به طلا، جواهر و سایر مصنوعات مرتبط با طلا را مشغول کرده، این است که اصولآ خرید طلا مقرون به صرفه است؟ آیا اساسآ خرید طلا، خرید سکه و جواهرات می تواند نوعی سرمایه گذاری با ارزش بشمار آید؟ محدود بودن فلز طلا، خلوص طلا، استخراج و پالایش طلا از سایر کانی ها، برش و شکل دادن طلا از مواردی هستند که در قیمت گذاری طلا موثر می باشند. محدودیت و منحصر به فرد بودن طلا باعث شده است ارزش طلا بالا بوده و تقاضای این محصول کمیاب به شدت در نوسان باشد.

یافتن پاسخی منطقی به با صرفه بودن خرید طلا و جواهرات

طلا و سایر مصنوعات مرتبط با طلا در زمره آلیاژ هایی هستند که با گذشت زمان نه تنها ارزش خود را حفظ بلکه بعضی مواقع با افزایش ارزش نیز همراه هستند. به نحوی که با سپری شدن چند سال از خرید طلا و یا خرید سکه می توانید سود قابل ملاحظه ای هم داشته باشید. بنابراین اگر پول نقد دارید و امکان نگه داری آن را ندارید توصیه می کنیم خرید طلا یا خرید سکه را به عنوان سرمایه در اولویت قرار بدهید. بر اساس بررسی های صورت گرفته از سوی بانک مرکزی و بانک بین المللی، املاک و مستغلات، سهام و اوراق قرضه، خرید طلا و جواهر از سرمایه گذاری های پرطرفدار محسوب می شوند. بنابراین سرمایه گذاری در زمینه خرید طلا در دسته الف دسته بندی های سرمایه گذاری ها قرار گرفته است.

سرمایه گذاری در زمینه طلا و مصنوعات آن، مطلوب است، به نحوی که با گذشت زمان یا تورم، از میزان ارزش آن کم نمی شود. مردم کشورهای شرقی جهان از جمله ایران، هند، چین و کشورهای خاورمیانه تمایل خاصی به خرید طلا و خرید جواهر دارند. در این منطقه سالیان زیادی است که به منظور کسب سود در آینده و به عنوان سرمایه گذاری به خرید طلا و خرید مصنوعات طلا باور دارند.

در شرایط کنونی و به غیر از ارزش افزوده، مالیاتی به خرید طلا تعلق نمی گیرد و این موضوع از نکات مثبت خرید طلا به عنوان سرمایه گذاری بشمار می آید. همچنین قابلیت نقد شوندگی طلا از ویژگی های بارز و بسیار مهم خرید طلا می باشد. به عبارتی دیگر در هر زمانی قابلیت تبدیل به پول را دارد و جا به جا کردن طلا در هر نقطه ای از جهان به سهولت امکان پذیر است.

زمان درست خرید طلا

آنچه در خرید طلا بایستی دقت کافی داشته باشید اینکه در زمان حباب قیمت ها به سراغ خرید طلا نروید. این دقیقا همان زمان هایی است که مردم برای خرید طلا، خرید سکه و جواهر هجوم و زمینه ایجاد حباب را فراهم می سازند. در پاسخ به این سوالات مهم و پرتکرار که آیا خرید طلا دست دوم می تواند انتخاب خوبی برای سرمایه گذاری باشد؟ باید بگوییم افرادی که از خرید طلا به عنوان سرمایه استفاده می کنند خرید طلا دست دوم یا طلا کم اجرت گزینه خوبی می باشد.

تنها تفاوتی که در خرید طلای نو و طلای دست دوم وجود دارد، تمیز تر و زیباتر بودن آن در ظاهر است. اگر تصمیم گرفتید که برای سرمایه گذاری دست به خرید طلا بزنید، باید همه جوانب را قبل از خرید بسنجید.

بدیهی است شناسایی طلافروشی های معتبر و دارای مجوز کسب وکار از اتحادیه طلا و جواهر از اصول مهم می باشد. موضوعی که رئیس اتحادیه طلا و جواهر جناب آقای ابراهیم محمدولی و جناب آقای محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر همواره بر آن تاکید می کنند. به دلیل میزان بالای بازده سرمایه گذاری در زمینه طلا و سکه شما می بایست درباره بازده آن نیز تحقیق کنید. آمادگی مالی جهت مدیریت و حفظ سرمایه گذاری در زمینه طلا و مصنوعات طلا از موارد مهم دیگری است که باید رعایت کنید. بر خلاف سرمایه گذاری در بانک، خرید طلا، نوعی سرمایه گذاری فیزیکی و ملموس می باشد که شما ضمن نگه داری می توانید از آن استفاده کنید.

به چه دلیل طلا و جواهر نوعی سرمایه گذاری خوب محسوب می شود؟

بررسی روند تاریخی نشان میدهد تغییر و تحولات اقتصادی کشور و بروز مشکلات رکود و تورمی تاثیری منفی بر طلا و مصنوعات آن نداشته است. خرید طلا در هر زمانی از ارزش بالایی برخوردار است و شما به عنوان سرمایه هر وقت طلا را بفروشید سود کسب می کنید. همچنین با فروش طلا در زمان هایی که قیمت ها حباب دارند بازده بالاتر و کسب سود نیز حداکثری خواهد بود. از دلایل خوب سرمایه گذاری روی طلا ماندگاری بالای آن فلز است که خراب نمیشود و مثل روز اولش باقی خواهد ماند.

در خیلی از خانواده ها به دلیل ماندگاری خوبی که طلا دارد، طلا و جواهرات به صورت موروثی دست به دست می چرخد و از بزرگ خاندان به دیگران به ارث می رسد.

ارزش طلا

 نکات مثبت و منفی در سرمایه گذاری طلا و جواهر
 الف) نکات مثبت

به دلیل ارزش بالای فلز طلا در جهان، در مواقع بحرانی می توانید از آن به جای پول نقد استفاده کنید . خرید طلا نوعی سرمایه گذاری است. چرا که علاوه بر استفاده از طلا می توانید با سود قابل توجه به فروش برسانید . طلا از فلزاتی تشکیل می شود که زنگ نمی زنند چرا که طلا فلزی ماندگار است . برند و رو مد بودن طلا نیز از دیگر ویژگی هایی است که سرمایه گذاری آن را متمایز می کند.

ب) نکات منفی

طلا فلزی گرانبها می باشد از این رو نگهداری آن از مشکلات زیادی برخوردار است. پس برای نگهداری آن شما ملزم به تهیه وسیله ای مناسب یا استفاده از صندوق امانات می باشید که مورد دوم هزینه بر است . سرمایه گذاری با خرید طلا بر خلاف انواع دیگر سرمایه گذاری ها درآمد مشخص ماهیانه ندارد و فقط با فروش این کالا ارزشمند می توانید سود کنید. استفاده از سنگ یا نگین در ارزش طلا و جواهر اثر منفی دارد که به نسبت طلای خام افت قیمت دارد. با خرید طلای دست اول شما باید اجرت ساخت آن را نیز بپردازید که برای شما به صرفه نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *