طلا و جواهر, نگهداری طلا

نگهداری از طلا و جواهرات(بایدها و نبایدها)

طلا، سکه و جواهرات علاوه بر ارزش بالای مادی از ارزش معنوی(دریافت هدایای مرتبط با طلا) نیز برخوردار هستند. بنابر این داشتن دانش و اطلاعات کافی در نگهداری از طلا، سکه، جواهر و سایر مصنوعات مرتبط با طلا یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید مورد توجه قرار دهیم. نگهداری از طلا، سکه و جواهر صرفا به معنی جلوگیری از دزدیده شدن آنها نیست. بخش قابل توجهی از زیبایی طلا به دلیل ظاهر درخشان و براق آن است که در اثر بیتوجهی در مدت زمان کوتاهی آن را از دست میدهد. مراقبت از طلا، سکه و جواهر زمانی حساستر میشود که ظرافت خاصی در طراحی آن وجود داشته باشد یا از نگینهای گرانقیمت برای تزئین بیشتر آن استفاده شود. اما با رعایت نکات نگهداری طلا، سکه و جواهر می توانید از آن ها مراقبت و از کدر شدن یا آسیب دیدن طلا و جواهرات خود جلوگیری کنید.

نگهداری طلا

نکات مربوط به نگهداری از طلا و جواهر

با طلا حمام نکنید!

بهتر است بدانید که در صورت استفاده از صابون و مواد شوینده، معمولا لایه کدر و نازکی روی طلا و سایر مصنوعات طلا شکل می گیرد که باعث از بین رفتن جلا، زیبایی و درخشندگی طلا می شود. بنابراین بهتر است که هنگام حمام کردن و یا شستن دست های تان طلا و جواهرات را در بیاورید تا درخشندگی طولانی تری داشته باشند.

دور نگهداشتن طلا و جواهر از حرارت (آشپزی با طلا و جواهرات ممنوع)

سعی کنید طلا و جواهرات خود را هیچگاه در معرض حرارت مستقیم قرار ندهید. در زمان طبخ غذا اگر انگشتر طلا یا دستبند طلا به دست دارید، ترجیحا آن را از دست خود خارج کنید. به خصوص اگر نگین گرانقیمتی نیز داشته باشد.
حرارت مستقیم باعث میشود که شکل و فرم جواهرات شما تغییر کند . باید بدانید که طلا و جواهرات و به خصوص آن هایی که نگین یا سنگ قیمتی خاصی دارند در صورت مواجهه با گرما و
حرارت زیاد آسیب می بینند. علاوه بر آن روغن و سایر مواد مورد استفاده در آشپزی می تواند نگین بکار رفته در طلا و جواهرات را فرسوده کند.

پاک کردن طلا و جواهرات!

یکی از موارد مهم در نگهداری از طلا، سکه و جواهر، تمیز و پاک کردن آن هاست. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که باید از پارچه هایی با بافت نرم استفاده کنید. در صورت به کار بردن پارچه های زبر و خشن، روی سطح طلا و جواهر خراش هایی ایجاد می شود. همچنین با گذر زمان ممکن است به دلیل آلودگی، باعث کدر شدن طلا شوند.

قرار ندادن طلا و جواهرات در معرض آب

هیچگاه با طلا و جواهر به حمام یا استخر نروید. استخرها برای تمیز و ضدعفونی کردن آب به آن کلر اضافه می کنند. باید توجه داشته باشید که کلر موجود در آب می تواند باعث تغییر رنگ طلا و جواهرات شده و یا باعث شل شدن نگین های به کار رفته در طلا و جواهر شود . برای نگهداری از طلا به غیر از زمانی که طلای خود را شستشو میدهید، آن را
در تماس با آب قرار ندهید.

نگهداری جواهرات

در آوردن طلا و زیور آلات هنگام فعالیت های سنگین

یکی از مواردی که باید در نگهداری از طلا به آن توجه کنید انجام ندان فعالیت های سنگین با طلا و زیور آلات طلا می باشد. زیرا نه تنها ریسک گم شدن طلا و زیورآلات کم می شود بلکه باید بدانید که عرق کردن می تواند آسیب های زیادی به بافت و ظاهر طلا و زیورآلات مرتبط با طلا وارد کند.

جلوگیری از تماس مستقیم طلا و جواهر با مواد آرایشی و عطر

در صورت استفاده از لوسیون و کرم احتیاط لازم را انجام دهید. این مواد می توانند زیبایی و درخشندگی طلا شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما هم در زمره افرادی هستید که از لوسیون بدن و کرم استفاده می کنید باید آگاه باشید که این محصولات در صورت تماس با طلا می تواند زیورآلات شما را به شدت کدر نماید. بدیهی است برق انداختن دوباره طلا و مصنوعات مرتبط با طلا کاری سخت خواهد بود. نکته دیگری که برای نگهداری از طلا، سکه و جواهرات باید در نظر داشته باشید این است که در زمان استفاده از لوازم آرایشی حتما باید طلا و جواهرات خود را کنار بگذارید. به طور کلی سعی کنید که بعد از آرایش کردن و عطر زدن، طلا و جواهرات را استفاده کنید.

مکان نگهداری طلا و جواهر

یکی از مهم ترین نکات نگهداری طلا، سکه و جواهر مربوط به مکانی است که طلا و جواهر خود را در آن نگهداری می کنید. بدیهی است مکان نگهداری طلا تاثیر بسیار زیادی در سلامت، جلا و درخشندگی طلا خواهد داشت . قطعا زمانی که به طلا و سایر مصنوعات مرتبط با طلا جای خاصی اختصاص دهید، برخورد ها و آسیب های حاصل از سایش بین طلا و جواهر به حداقل کاهش می یابد. همچنین احتمال بروز مشکلات دیگری مانند گره خوردگی و یا خراش برداشتن طلا و جواهر هم بسیار کمتر خواهد شد . باید توجه کنید که جای نگهداری طلا، سکه و جواهرات باید به دور از هر گونه رطوبت باشد. در صورت امکان طلا و جواهرات خود را در میان پارچه های نرمی یا پنبه ای قرار دهید تا از خشک بودن طلا و جواهر کاملا مطمئن شوید .
مکان نگهداری از طلا و جواهر از نظر دزدی و سرقت طلا نیز بسیار مهم است. موضوعی که رئیس اتحادیه طلا و جواهر جناب آقای ابراهیم محمدولی و جناب آقای محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر همواره بر آن تاکید می کنند.

جلوگیری از ضربه و فشار

طلا، سکه و جواهرات و به خصوص آن هایی که دارای سنگ های قیمتی، نگین و الماس های ظریف و گران هستند، به شدت در برابر ضربه آسیب پذیرند. توجه داشته باشید بهتر است هیچ گونه فشار یا ضربه ای به طلا و جواهرات نگین دار وارد نشود . بنابراین پیشگیری از احتمال آسیب به طلا و جواهر در حین استفاده از طلا و جواهر و نگهداری طلا و جواهر در مکان مناسب ضروری است. به همین دلیل توصیه میشود طلا و جواهرات خود را در محفظه جداگانهای نگهداری کنید. اگر این امکان وجود ندارد، بهتر است که به دور هر یک دستمال نرمی بپیچید تا از تماس مستقیم آنها با هم جلوگیری شود.

انجام فعالیت های کشاورزی(زراعت و باغبانی)

باغبانی به دلیل ارتباط مستمر با سنگ ریزه و ابزارهای خشن یکی از پر ریسک ترین فعالیت هایی است که می تواند به طلا، سکه و زیورآلات طلای شما آسیب بزند. پس برای نگهداری از طلا و حفظ جلای آن ها حتما پیش از انجام چنین فعالیت هایی، آنها را در بیاورید و در جای مناسبی قرار دهید.

ترمیم و رفع به موقع عیب و نقص طلا

یکی از موارد مهم در نکات نگهداری طلا، سکه و جواهر که باید به موقع برایش اقدام کنید، ترمیم و رفع نواقصی است که در طلا و جواهر مشاهده می کنید. بهترین کار این است که به این علائم در اولین فرصت توجه کنید و تعمیر آن ها را به بعد موکول نکنید . اگر سنگ و نگین های طلا و زیورآلات طلا، محکم نباشند، باید برای محکم کردن آنها اقدام کنید. تعلل در این کار ممکن است ریسک گم شدن و تحمیل هزینه بیشتر را به همراه داشته باشد.

موارد استفاده از طلا و زیور آلات

این مورد در ابتدا بیشتر به عنوان نکته ای در مدلینگ به نظر میرسد، اما باید بدانید که تاثیر مستقیمی بر نگهداری از طلا دارد . هیچ گاه طلا و جواهرات ظریف و یا گران بهای خود را در گشت و گذارهای عادی استفاده نکنید. در زمان انجام فعالیت های ورزشی از طلا و جواهر استفاده ننمائید. زیرا به سرعت جلا، زیبایی و درخشندگی خو را از دست می دهند.

حرف آخر

در این مقاله چند نکته مهم که در خصوص نگهداری از طلا، سکه و جواهر باید در نظر داشته باشید را بررسی کردیم. پیشگیری همواره بهتر از درمان است. بنابراین برای پیشگیری از آسیب دیدن طلا و جواهرات خود، از همان ابتدا به بهترین شکل از آنها مراقبت کرده تا مانند روز اول بمانند. در کنار همه مواردی که در این جا اشاره کردیم، نباید از مسئله امنیت محل نگهداری طلا و جواهر غفلت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *