خرید طلا, طلا و جواهر

۱۰ روش شناسایی طلای اصل از تقلبی

تشخیص طلای اصل از بدل

تشخیص طلا اصل از بدل

طلا به دلیل ارزش بالای قیمتی ای دارد؛ باعث شده تا برخی از افراد به دنبال سواستفاده از این محصول بروند. تشخیص طلا اصل از بدل یکی از دغدغه های مهم مردم جامعه می باشد. از این رو لازم است تا برای خرید طلا با راهکار های تشخیص طلای اصل از بدل آشنایی پیدا کنید.

اهمیت تشخیص عیار طلا

طلا در بازار با عیار های مختلفی به فروش می رسد. یکی از نکاتی باید در زمان خرید طلا نحوه کیفیت سنجی طلا می باشد. در صنعت طلا سازی اعداد و حروف حک شده بر روی طلا گویای تمام نکات طلا می باشند. نخستین عدد حک شده بر روی طلا اصل عیار طلا را نشان می دهد. اگر بروی کالایی عدد ۹۲۵ را درون یک بیضی مشاهده کردید آن محصول نقره با عیار ۹۲۵ می باشد.

ممکن است در کنار آن یک عدد ۹۰۰ را نیز ببینید. که نشان می دهد در ساخت این طلا از پلاتین با عیار ۹۰۰ نیز استفاده شده است. در صنعت طلا سازی ایران عیار پلاتین از عدد ۸۰۰ به بالا شروع می شود. نماد طلای ۱۸ عیار اصل یک لوزی می باشد که داخلش عدد ۷۵۰ درج شده است.

عیار طلا

اهمیت تشخیص عیار طلا

شناسایی طلای تقلبی از روی رنگ

اگر بعد از مدتی رنگ طلای شما کدر شد و رنگ اصلیش را از دست داد؛ این یعنی طلا تقلبی بوده است. طلا اصل تحت هر شرایطی دچار تغییر رنگ نمی شود.

تشخیص طلا بر اساس چگالی آن

برای تشخیص طلای اصل از بدل می توانید از آب استفاده کنید. این روش بسیار کم هزینه می باشد تنها کافی است تا کالا درون آب بیاندازید. اگر در کف ظرف ماند و شناور نشد طلا اصل است.

استفاده از ید برای تشخیص طلا اصل از بدل

برای تشخیص طلا اصل از بدل مقداری بد بر روی فلز بکشید. اگر رد ید باقی بماند طلا تقلبی است. البته اگر سد را بر روی پلاتین بریزید یک رد تیره از خود باقی می گذارد. که هر قدر این در تیره تر باشد خلوص پلاتین بالاتر است.

ساده ترین روش تشخیص اصل با سکه

یکی از ساده ترین روش های تشخیص طلا اصل از بدل انداختن طلا درون سرکه می باشد. طلا تقلبی به سرعت با سرکه وارد واکنش شده و سیاه می شود. باید حداقل ۵ دقیقه طلا درون سرکه بماند.

تشخیص طلا اصل با آمونیاک

آمونیاک در مجاورت با فلزات با آنها وارد واکنش شده و رنگ آنها را تیره می کند. اما \لاتین در برابر آن مقاوم بوده و از خود واکنش نمی دهد.

تشخیص طلا اصل با آمونیاک

تشخیص طلا اصل با آمونیاک

شناسایی طلا بدل به کمک سوهان و تیزآب

یکی از روش های تشخیص طلا اصل از بدل استفاده از سوهان می باشد. ابتدا طلا را به قدری سوهان می کشیم؛ که یک لایه فاز از بین برود. پس از آن یک قطره تیزآب عیار شده بر روی سوهان کاری می ریزیم. اگر اثری مشاهده نکردید فلز طلا بدهد و عیار آن از تیزاب بالاتر است.

البته دقت داشته باشید که فلز کروم  و روی نیز با تیرآب وارد واکنش نمی شوند. به همین خاطر لازم است تا با سایر خصوصیات فلزی و شیمیایی فلز طلا آشنایی داشته باشید.

اگر رنگ فلز سیاه شد یعنی عیار طلا از تیزاب پایین تر است. هر چه میزان سیاهی بیشتر باشد یعنی طلا عیار کمتری دارد. اگر رنگ سبز ملاحظه کردید. این قطعه فلز قطعا طلا نمی باشد.

تشخیص عیار طلا به کمک سنگ محک و تیزآب

برای تشخیص عیار طلا اصل نیاز به یک سنگ محک دارید. سنگ محک در واقع از جنس کوارتز و سیلیسیوم می باشد که رنگ سیاهی دارد. این سنگ انواع متفاوتی دارد که برای تخیص طلا اصل از بدل باید دمای آن را به ۳۷ درجه سانتی گراد برسانید. تیزآب همان اسید نیتریک می باشد که با نام های اسید سلطانی و یا جوهره شوره به فروش می رسد.

 • ابتدا طلا را باید ۲۰ مرتبه بر روی سنگ محک بکشید و در آخر به آن یک قطره تیرآب بریزید. با یکی از حالت های زیر روبه رو می شوید.
 • اگر واکنش ندهد یعنی عیار طلا با تیزآب برابری می کند.
 • اگر در اثر کشیده تر شدن طلا رنگ کمرنگ شود عیار طلا از تیزآب کمتر است.
 • اگر اثری از طلا بر روی سنگ محک باقی نماند یعنی مقدار طلا اصل در کالا خیلی کم است.
تشخیص عیار طلا

تشخیص عیار طلا با سنگ محک

سخن پایانی

برای اطمینان پیدا کردن از خرید طلا بهترین راه این است که به سراغ خرید زیورآلات طلا از یک فروشگاه معتبر بروید.  فروشگاه جواهری جلوه از معتبر ترین فروشگاه ها اینترنتی به شمار می رود. که شما می توانید با خیالی آسوده هر آنکه از زیورآلات طلا احتیاج دارید، را ازجدیدترین و مدرن ترین مدل های این گالری انتخاب و خریداری کنید.

سوالات متداول درباره تشخیص طلا اصل از بدل
 1. آلفابت حک شده بر روی طلا به چه معناست؟
  بر روی برخی از طلا ها شهر سازنده آن با اختصار حروف الفبای انگلیسی نشان داده می شود. مثلا تهران با حرف T دیده می شود.
 2. می توان طلا اصل را با آهنربا تشخیص دارد؟
  طلا خاصیت آهنربایی ندارد و در صورت نزدیک تر شدن آهنربا  طلا آن را دفع می کند.
 3. اگر طلا به آهنربا بچسبد یعنی طلا بدل است؟
  خیر، گاهی ممکن است آلیاژ طلا به خاطر ناخالصی هایی که دارد و ترکیبات مس و نقره ای که دارد به آهنربا بچسبد.
 4. برای عیارسنجی سکه سوهان را باید به کجای سکه بکشید؟
  اگر می خواهید عیار سکه را از طریق طلا سوهان و تیزآب شناسایی کنید؛ سوهان را به شیارهای سکه بکشید.
 5. چگونه طلای اصل را با یخ شناسایی کنیم؟
  نقطه رسانش گرمایی طلا بسیار قوی تر از سایر فلزات است. اگر شما یک تکه طلا اصل را بر روی یخ قرار دهید به سرعت ذوب می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *