خرید طلا

فرق طلای ایرانی با طلای خارجی در چیست؟

طلای ایرانی بخریم یا خارجی؟

طلا ایرانی بخریم یا خارجی؟

یکی از سوالاتی که ذهن اغلب افراد را در زمان خرید طلا درگیر می کند؛ این است که طلای ایرانی بخریم یا خارجی؟ امروزه در بازارهای کشور، انواعی از طلا های ایرانی، هندی و ایتالیایی به فروش می رسد. علاوه بر فاکتورهای نظیر رنگ طلا، مدل و طراحی طلا، کیفیت ساخت و هزینه هر طلایی که باید در نظر گرفته شود. نکته دیگری که باید به آن توجه شود این است؛ که طلای کدام کشور کیفیت بهتری دارد.

طلاهای ایرانی طراحی های بسیار زیاد و مد روزی دارند. از نظر کیفیت می توان گفت که طلا های ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار اند. اما با این حال طلای های خارجی نیز از محبوبیت خاص خودشان برخورداراند. برای مثال ظرافت طلا های ایتالیایی موجب شده تا طرفداران زیادی را به خود جذب کند.

ویژگی های طلای خارجی

تقریبا می توان گفت که بازار فروش طلا های خارجی در ایران داغتر از طلا های ایرانی است. چرا که مشتری ها معتقد که طلای خارجی ظرافت و زیبایی و بیشتری دارند. به طلاهایی که به صورت وارداتی از کشور های دیگر نظیر تایوان، مالزی، هند، چین، ایتالیا و… طلای خارجی گفته می شود. اما سوال اینجاست که بهتر است طلای ایرانی بخریم یا خارجی؟

شمش طلا

شمش طلا ۱۸ عیار

زیورآلات خارجی دارای طراحی متنوع و گسترده ی می باشند. که این زیور ها از نظر طراحی ساخت و عیار طلا با طلای ایرانی تفاوت دارند. کد های طلای خارجی با طلای ایرانی متفاوت است و اغلب بر روی این طلا ها برند تولید کننده آن حک می شود. البته دقت داشته باشید که کارمزد این طلا به نسبت نمونه های ایرانی بیشتر است. از این رو لازم است تا بررسی کنید که آیا خرید این طلا ها صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟

مشخصات بارز طلای ایتالیایی

طلا های ایتالیایی به خاطر ظرافت بالایی که در ساخت آنها به کار گرفته می شود، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند. شهرت این طلا ها نه تنها در ایران بلکه حتی به تمامی کشورهای خارجی رسیده است. طلای ایتالیایی وزن خیلی کمتر و زیبایی چشم نوازی دارند.

کیفیت ساخت این محصولات بسیار بالا بوده و بسیار بادوام هستند. دقت کنید که برخی از فروشندگان سعی دارند زیورآلات طلا را به اسم طلا ایتالیایی به فروش برساند. البته شما می توانید به راحتی از روی ظاهر آن قضاوت کنید که این طلا ایرانی است یا خارجی؟

مشخصات ظاهری طلای هندی

یکی از انواع طلا های خارجی که در ایران مورد استقبال ویژه ی مردم قرار گرفته است، طلای هندی می باشد. این طلا با زیورآلات طلای ایرانی بسیار متفاوت اند. چرا که این نمونه از طلاها در مقایسه با نمونه های داخلی رنگ زرد تر و براق تری دارند. براق ایت بیش از اندازه این طلا به خاطر عیار پایین این محصولات می باشد. طلای ایرانی در مقایسه با طلاها هندی از کیفیت و عیار بالاتری برخوردارند.

طلای هندی

طلای خارجی هندی

وجه تمایز طلای ایرانی با خارجی

 • طلا های ایرانی دارای کد ۴۸۸ می باشد. اما طلای خارجی دارای مارک برند تولید کننده می باشد.
 • طلاهای خارجی چون توسط دستگاه های مدرن و به دست افراد زبده ساخت می شود. به نسبت طلاهای ایرانی ظرافت بیشتری دارند.
 • تقریبا می توان گفت که هر دو طلای خارجی و ایرانی از نظر گستردگی تنوع و مدل با هم در یک سطح قرار دارند.
 • دستمزد و کارمزد طلاهای خارجی به نسبت طلاهای ایرانی بیشتر است.
 • طلای کشور ایتالیا از کیفیت بالاتری به نسبت طلای ایرانی برخوردار است. اما کیفیت طلای ایرانی از کیفیت طلای کشور هند و… بهتر است.
 • عیار برخی از طلاهای خارجی مثل روسیه از طلای ایرانی بالاتر اند. از طرفی دیگر عیار طلای ایرانی از طلای هندی بالاتر است.

قیمت تمام شده طلای ایرانی با خارجی

یکی از مهمترین فاکتور هایی که هر کسی در زمان خرید طلا در نظر می گیرید، قیمت محصول می باشد. اما سوال اینجاست که طلای ایرانی بخریم یا خارجی ؟ که صرفه اقتصادی داشته باشد. امروزه مسئولین کشور ورود طلای خارجی را ممنوع کرده اند. اما با این حال شاهد خرید فروش طلاهای خارجی در کشور هستیم.

طلای خارجی که در بازار به فروش می رسند، به صورت قاچاق وارد ایران شده اند و اغلب عیار استانداردی ندارند. به علاوه اینکه این طلاها با قیمت های بالایی به خریداران عرضه می شوند و کارمزد های گران قیمت تری نیز دارند. از طرفی دیگر به خطر وارداتی بودن این طلا ها هزینه فروش بالاتری نیز دارند.

این در حالی است که طلا های ایرانی این روزها توان رقابت با طلاهای خارجی دارد. در حالی که طلای ایرانی علاوه بر اینکه عیار مشخصی دارد، کارمزد خیلی کمتری نیز دارد. به طور کلی می توان گفت که خرید طلای ایرانی از هر جهتی به صرفه تر است.

طلای یتالیایی

انگشتر طلای ایتالیای

سخن پایانی

فروشگاه اینترنتی جواهری جلوه انواع متنوعی از طلاهای ایرانی را در فروشگاه خود به نمایش گذاشته است. جواهری جلوه کار را برای مشتری ها آسان کرده و امکان خرید آنلاین را برای آنها فراهم کرده است. در آخر اینکه تمامی محصولات این فروشگاه ضمانت اصل بودن دارند.

سوالات متداول درباره فرق طلای ایرانی با خارجی چیست؟
 1. چرا خرید طلای ایرانی به صرفه است؟
  چون علاوه بر کیفیت بالا و تنوع گسترده طلا های ایرانی، کارمزد این طلا به نسبت طلا های خارجی مشابه کمتر است. از طرفی دیگر امنیت اصل بودن کالا در طلا های ایرانی بالاتر است.
 2. چگونه از اصل بودن طلای که قصد خرید آن را داریم، اطمینان پیدا کنیم؟
  بهترین راه برای اطمینان پیدا کردن از طلایی که قصد خرید آن را دارید، این است که آن را از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید. دقت داشته باشید که محصولی که می خرید حتما فاکتور خرید داشته باشد.
 3. روی فاکتور خرید طلا چه چیز هایی ذکر شده است؟
  روی فاکتور طلا وزن طلا بر حسب گرم نوشته شده است و در آخر قیمت تمام شده برای خرید طلا روی آن نوشته می شود. حتما باید در پایان هر فاکتور خریدی مهر طلا فروشی زده شود.
 4. مشخصه بارز طلای هندی چیست؟
  علاوه بر زرد تر و براق تر بودن طلاهای هندی به نسبت سایر طلاها، اغلب در ساخت این نمونه از طلاها از سنگ های ریز استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *